betpas

Ana Sayfa  /  KASSAM TUGAYLARI  /  Kassam Tugayları 'Ebabil 1' İsimli İha'sı Hakkında Önemli Bilgiler Paylaştı
  • Facebook da Paylaş
Kassam Tugayları 'Ebabil 1' İsimli İha'sı Hakkında Önemli Bilgiler Paylaştı
  • 15-07-2020
  • 0 yorum
  • 225 okunma
Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, yaptığı açıklamada kısıtlı imkânlarla geliştirdiği İHA’sı hakkında daha önce açıklanmayan bazı bilgiler verdi.
Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, yaptığı açıklamada kısıtlı imkânlarla geliştirdiği İHA’sı hakkında daha önce açıklanmayan bazı bilgiler verdi.
 
El-Kassam Tugayları yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde üretilen İHA’nın ilk görev uçuşunu, 6 yıl önce “Kirya” olarak bilinen Tel Aviv'in merkezindeki İsrail Savunma Bakanlığı binasının üzerinde gerçekleştirdiğini açıkladı. 
 
Resmi internet sitesinde yayımladığı açıklamasında el-Kassam Tugayları, “Bundan tam 6 yıl önce böyle bir zaman diliminde, Yenilmiş Ekin Savaşı’nın yaşandığı günlerde el-Kassam Tugayları, ilk İnsansız Hava Aracı’nı (İHA) üretmeyi başardı.” dedi. 
 
Arap ülkelerinin İHA üretemediğine dikkat çekilen açıklamada, “Böylece, Arap devletlerinin ulaşamadığı nitelikli askeri bir başarı elde ettik.” ifadelerine yer ver verildi.  
 
Açıklamada, “Ebabi-1, yüzde yüz el-Kassam Tugayları’nın ürettiği bir İHA’dır. Birçok keşif uçuşu gerçekleştirdi. Hatta Tel Aviv'deki İsrail Savunma Bakanlığı binasının üzerinden uçtu ve burada cihadi bir görevini yerine getirdi.” denildi.
 
Söz konusu açıklamada, Siyonist işgal rejiminin Gazze’ye yönelik başlattığı ve 51 gün süren Yenilmiş Ekin Savaşı’nın 8. gününde Ebabil-1 İHA’nın yanı sıra üç farklı İHA modelinin daha yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Bunlardan biri A1A keşif uçağı, hücum görevlerini bombalama yoluyla yerine getirmek üzere A1B modeli ve son olarak “intihar uçağı” olarak adlandırılan ve hedef bölgesinde kendini infilak ettirmek suretiyle görevini icra etmek üzere tasarlanmış A1C modelidir. 
 
Daha önce de İsrail’in Aşdod kıyısına yakın bir alanda İHA düşürdüğünü açıklaması üzerine el-Kassam Tugayları tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Mühendislik çalışmalarımız çerçevesinde saldırı ve keşif amaçlı Ebabil-1 isimli saldırı ve keşif uçakları yaptık. Bundan 3 prototip üretildi. Keşif amacıyla A1A, saldırı için A1B, A1C tipi İHA da intihar saldırısı için üretildi” denilmişti.
 
El-Kasam Tugayları, 14 Temmuz 2014'te İsrail'de özel görevler icra etmek üzere 3 tip insansız hava aracı ürettiğini açıklamıştı.
 
Filistin Enformasyon Merkezi
Etiketler : KASSAM TUGAYLARI - EBABİL 1 - HAMAS -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Diğer Haberler

Dünya Kudüs Günü İçin

GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


ISTANBUL

KÜNYE     REKLAM     İLETİŞİM     SİTENE EKLE