Kum İlim Havzası Müdürü: Karabağ Azerbaycan'a Aittir ve İslam Bedeninin Bir Parçasıdır

Ne yazık ki, bazı ülkeler bir İranofobi ve Şiifobi dalgası yaratarak şer ve bölücü hedeflerinin peşinden gidiyorlar. İran İslam Cumhuriyeti halkına ve ülkesine karşı kötü bakış açısı yaratarak ve asılsız söylentiler yayarak, İran ve Azerbaycan'ın iki milleti arasında tefrika ve ayrılıklar oluşturma arayışındalar ve bölgeyi istikrarsızlaştırıyorlar. 

Görüntülenme: 253 Tarih: 05 Ekim 2020 13:25
Kum İlim Havzası Müdürü: Karabağ Azerbaycan'a Aittir ve İslam Bedeninin Bir Parçasıdır

Kum İlim Havzası Müdürü Ayetullah Ali Rıza Arafi'nin Açıklaması "Size ne oldu da Allah ve “ Ey Rabbimiz! Halkı zalim olan bu şehirden bizi çıkar, bize kendi katından bir veli ( koruyucu ve yönetici ) ver ve bize kendi katından bir yardımcı ver." diyen müstazaf (ezilmiş) erkek, kadın ve çocukların yolunda savaşmıyorsunuz?!"(Nisa Suresi 75. Ayet)

Azerbaycan, özellikle Lenkeran, Bakü ve Karabağ bölgesi, Şiilik tarihi boyunca büyük âlimlerin beşiği olmuştur ve bu topraklardaki âlimler her zaman ilmin karanlık alanında ve semalarında ve ilim havzalarında parlamışlardır. Bu bölgenin 70 yıllık komünist sultasında olması, bölgenin şerefli, özgür ve samimi halkının İslam'a, Peygamber Efendimize ve pak Ehli-beyt'ine olan bağlılığını hiçbir zaman azaltamadı. Bu aziz ve şerefli insanlar, İslam yolunda kararlılıklarını ve müstekbir ve Siyonizm ile yozlaşmış güçlere karşı direnişlerini gösterdiler. Uluslararası hukuka göre Dağlık Karabağ bölgesi Azerbaycan'a aittir ve İslam bedeninin bir parçasıdır ve bu topraklardan ayrılamaz.

İlim havzaları ve büyükleri, üstad ve talebeleri, İslam'ın öğretilerine ve nurani ahkamına dayanarak, kendilerini Azerbaycan'ın raşid milletini desteklemek ve savunmakla yükümlü görüyorlar ve her zaman Azerbaycan halkının yanında olmuş ve olacaklardır ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü vurguluyorlar. Küresel müstekbir ve Siyonizmin fitneci gruplarının İran ve Azerbaycan'ın iki milleti arasında tefrika ve ayrılık yaratmasına izin vermeyeceklerdir.

Ne yazık ki, bazı ülkeler bir İranofobi ve Şiifobi dalgası yaratarak şer ve bölücü hedeflerinin peşinden gidiyorlar. İran İslam Cumhuriyeti halkına ve ülkesine karşı kötü bakış açısı yaratarak ve asılsız söylentiler yayarak, İran ve Azerbaycan'ın iki milleti arasında tefrika ve ayrılıklar oluşturma arayışındalar ve bölgeyi istikrarsızlaştırıyorlar. Böylelikle çamurlu sudan balık yakalamak, paralı asker ve tekfiri güçleri ile müstekbir güçlerin ve Siyonistlerin bu bölgelerde varlığına ve etkisine zemin sağlamak ve bu alanda savaş ve anlaşmazlığın gölgesinde gayri meşru hedeflerine ulaşmak istiyorlar. 

Komplolara karşı tam bir bilinçle Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü savunmak ve İslam ülkelerindeki yabancıların etkisine karşı direnmek Müslümanların dini, şer'i, ahlâkî ve insanî görevidir.  Azerbaycan alimlerinin, büyüklerinin ve seçkinlerinin, İran ve Azerbaycan'ın iki milleti arasında bölünme yaratma amaçlı düşman komplolarına engel olacakları ve iki millet arasındaki derin tarihî, kültürel ve dinî ilişkilerin bozulmasına izin vermeyecekleri umulmaktadır. Yüce Allah'tan Müslümanların her cephede zaferini ve İslam Ümmeti düşmanlarının kötülüğünün geri püskürtülmesini, İslam Ümmetinin birlik ve beraberliğini, İslam şehitlerinin derecelerinin yüceliğini ve Müslüman savaşçıların zaferini diliyorum.

rasthaber

 

Yorumlar