Arap Ülkelerinin Filistin'e Mali Yardımları Neden Azaldı?

Filistin Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan istatistiğin çarpıcı sonucu: 2019 ve 2020 yıllarında BAE gibi yüksek gelirli bir ülke Filistinlilere hiçbir yardımda bulunmazken geçtiğimiz Eylül ayında Siyonist rejim ile ilişkileri normalleştirme kararı aldı. 

Görüntülenme: 156 Tarih: 19 Ekim 2020 22:23
Arap Ülkelerinin Filistin'e Mali Yardımları Neden Azaldı?

Qodsna'nın haberine göre Filistin Maliye Bakanlığının yayınladığı istatistik verilerinde şunlar yer alıyor: Arap ülkelerinin Filistin'e yaptığı mali yardım 2020 yılında %81.5 azalmıştır. Söz konusu istatistik bu yılın ilk sekiz ayını kapsıyor.

İstatistiğe göre bu düşüşün temel sebebi Amerika'nın Arap ülkelerine Filistin'e yaptıkları maddi yardımları kesmeleri konusundaki yoğun baskısı. Filistin Maliye Bakanlığı verilerine göre, 2020 Ağustos ayına kadar yapılan yardımlar sadece 38 milyon 930 bin dolardı. Oysa Arap ülkeleri Filistin'e 2019 yılında toplamda 210 milyon dolar nakdi yardım yapmışlardı.

Donald Trump da zaten 15 Eylül'de Beyaz Saray'da Siyonist rejim ile BAE ve Bahreyn arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasını imzalarken şöyle söylemişti: Ben varlıklı Arap ülkelerinden Filistin'e yardım etmemelerini istiyorum. Elbette Kuveyt'in durumu da tıpkı BAE gibi. Kuveyt de sahip olduğu servete rağmen son iki yıldır Filistin'e hiçbir mali yardımda bulunmadı.

Kuveyt'in BAE'den tek farkı ise şu ana kadar Siyonist rejim ile ilişkileri normalleştirme sürecine girmemiş olması. Aynı şekilde Suudi Arabistan ve Katar'ın da Filistin'e olan yardımları, 2019 yılına oranla dörtte bir oranında azalma gösterdi.

Filistin halkının destekçisi olarak bilinen Cezayir ise 2019 yılında yardımlarda bulunduğu halde 2020 yılının başından itibaren şimdiye kadar Filistin'e herhangi bir yardım yapmış değil. Qodsna'nın haberine göre Filistin Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan istatistik verileri zaten Arap ülkelerinin Filistin'e olan yardımlarının azaldığını açıkça gözler önüne seriyor.

Aslında, Arap ülkelerinin Filistin'e yaptığı ekonomik yardımdaki bu düşüşün, siyasi desteklerinin azalması ve Siyonist rejimle ilişkileri normalleştirme ya da diğer bir ifadeyle siyonist rejimle ilişkileri alenileştirmeleriyle eş zamanlı başladığı söylenebilir.

kudusgunu.com
 

Yorumlar