Mahir El Ahres Çelikleşmiş İradesiyle Korsan İsrail'e Diz Çöktürdü

Filistinli esir Mahir el-Ahras, 103 günlük açlık grevini kazandıktan sonra, Siyonist rejimin idari gözaltı politikasına karşı kazandığı muzaffer mücadelesinde bu rejimi rezil ettiğini ve Filistin halkının öfkesinin kısa sürede intifadaya dönüşeceğini söyledi. 

Görüntülenme: 423 Tarih: 07 Kasım 2020 11:46
Mahir El Ahres Çelikleşmiş İradesiyle Korsan İsrail'e Diz Çöktürdü

İdari gözaltına alınmasını protesto etmek için 103 gün önce açlık grevine başlayan Filistinli esir Mahir el-Ahras, Siyonist rejimin kendisinin 26 Kasım'da serbest bırakılmasını kabul etmesinden sonra açlık grevini bıraktı ve el-Ahras, tahliyesine kadar tedavi için hastanede kalacak. 

Filistinli encümen Nadi el-Esiri yaptığı açıklamada, "Bir Filistinli mahkûmun 103 günlük kahramanca açlık grevinden sonra, bu mahkûmun iradesi, hapishane gardiyanlarının zorbalığının üstesinden geldi" dedi. 

Bu açıklamaya göre, Filistinli esirlerin mücadelesi ve özellikle Mahir el-Ahras’ın son açlık grevi, Siyonist rejimin keyfi tutuklamaları konusunu bir kez daha vurguladı ve Filistin halkı, her yerde onunla dayanışma içinde olduklarını ilan etti ve nihayet bu Filistinli savaşçının kötüye giden durumu karşısında ve bu mahkumun idari gözaltında bulunmasına son verilmesi için Siyonist rejim yargısına yoğun baskı uygulanmasıyla birlikte el-Ahras serbest bırakıldı. 

Bu bildiride ayrıca şu ifadeler yer aldı: ‘Filistinli bu mahkûmun efsanevi direnişi ve çeşitli Filistin taraflarının yanı sıra Knesset'in Arap üyelerinin çabaları sonucunda işgalci rejim yetkilileri, bu mahkûmu 26 Kasım 2020'de serbest bırakacaklarına ve onun tutukluluğunu uzatmayacaklarına ve kalan tutukluluk günlerini de tedavi için hastanede geçireceğine söz verdiler. 

El-Ahras, 6 Kasım 2020 Cuma gününden itibaren açlık grevine son verme kararı alarak hapishane gardiyanları ve işgalci İsrail rejimine karşı büyük bir zafer elde etti ve bu, diğer savaşçıların idari ve keyfi gözaltı politikası karşısında elde ettiği önceki zaferlerin tamamlayıcısı oldu.’ 

Öte yandan el-Ahras da bu dönemde yanında duran ve açlık grevini destekleyen herkese teşekkür ederek bu greve Filistin halkı ve Filistinli tutsaklar adına girdiğini söyledi.  

El Mayadin'e konuşan Mahir el-Ahras şu ifadelerde bulundu: ‘Mazlum Filistin halkı öldürülecek ve hapsedilecek ve kimse onların durumunu sormayacak. 

İdari gözaltı politikasına karşı açlık grevi yaparak işgalci rejimi rezil ettik. 

Bir İsrailli greve gitmiş olsaydı, dünyanın ayağa kalkacağını ve oturmayacağını biliyoruz. 

Hapse düşmemiş bir kişi hayatında hiçbir şey yaşamamıştır. Ölüm, işgalci rejimin hapishanelerinden daha kolaydır. 

İşgalci rejimin kalplerimize ektiği öfke ve gazap, yakında bir ayaklanma ve intifadaya dönüşecektir.’ 

Filistinli mahkumların işlerini izleme komitesi başkanı "Muhammed Berke" de el Meyadin’e verdiği röportajda şunları söyledi: ‘Ahras’ın savaşı bir zaferdi. O, efsanevi direnişiyle işgalci rejimin suç ve cinayetlerini ifşa etti.’ 

Sile el-Zohr Cenin kasabasından olan 49 yaşındaki Mahir el-Ahras, idari tutukluluğunu protesto etmek için 27 Temmuz 2020'den beri açlık grevinde bulunuyordu. Bu dönemde, Siyonist rejim mahkemeleri, el-Ahras’ın sağlık durumunun kötüye gitmesi ve uluslararası ve yasal kurumların idari gözaltı politikasını askıya alma talebine rağmen, bu mahkûmun serbest bırakılmasına karşı çıktı. 

rasthaber

Yorumlar