Terörist İsrail'e Ait Uçak Mekke Semalarında Uçtu

İbranice yayın yapan İsrail’in Yedioth Ahronoth Gazetesi, Hindistan seferini yapan İsrail’e ait bir uçağın, Suudi Arabistan'ın Mekke ve Cidde kentleri üzerinden uçtuğunu bildirdi. 

Görüntülenme: 508 Tarih: 11 Kasım 2020 13:49
Terörist İsrail'e Ait Uçak Mekke Semalarında Uçtu

Gazetenin havacılık editörü Itay Blumenthal, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Çok güzel; Dün, Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'ndan havalanarak Etiyopya üzerinden Hindistan'a gitmekte olan bir İsrail uçağı Cidde ve Mekke kentlerinin semalarına uğramaktan geri durmadı.” İfadelerine yer verdi.

Söz konusu gazete ayrıca Blumenthal’ın şahsi hesabından söylediklerini ispat etmek üzere bir video görüntüsünü de paylaştığına dikkat çekti.

Diğer yandan Suudi Arabistan yönetiminden şu ana kadar konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.  

Aynı zamanda Siyonist İsrail ile BAE arasında varılan ilişkileri normalleştirme anlaşmasının ardından İsrail ulusal hava yolu şirketi El Al'a ait uçağın, Tel Aviv'den Abu Dabi'ye yaptığı ilk uçuşta, Suudi Arabistan hava sahasını kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos'ta İsrail ile BAE'nin "ilişkileri normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi oldu.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar