BDS Pompeo'nun Tehditleri Karşısında Geri Adım Atmadı

"Filistin İçin İsrail'i Boykot Girişimi" olarak bilinen Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar Hareketi (BDS), ABD yönetiminin, işgalci İsrail rejimine ve sömürgeci politikalarına boyun eğmeleri için insan hakları savunucularına yönelik yürüttüğü baskılara karşı direneceğine vurgu yaptı. 

Görüntülenme: 415 Tarih: 20 Kasım 2020 07:34
BDS Pompeo'nun Tehditleri Karşısında Geri Adım Atmadı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Filistinlilere yönelik eylemleri nedeniyle İsrail’in yalnızlaştırılmasını amaçlayan BDS’yi kanser olarak nitelendirip harekete karşı gerekli önleyici tedbirleri alacağını söylemesi üzerine BDS’den tepki açıklaması geldi.

Siyonist İsrail üstündeki ekonomik ve siyasi baskıları artırmaya dönük çalışmalar yürüten BDS açıklamasında, “Trump Yönetimi, hareketimizi gözden düşürmek için gayret ediyor. Ancak BDS, en geniş kapsamlı Filistin koalisyonunun önderlik ettiği bir insan hakları hareketidir. Bizler, Filistinliler başta olmak üzere toplumlara yapılan her türlü ırkçılığı reddediyor ve bunun için mücadele ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.  

Fransa, Türkiye ve Gürcistan ziyaretlerinden sonra İsrail’e geçip Kudüs’te Başbakan Binyamin Netanyahu ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdüllatif El-Zeyyani ile bir araya gelen Pompeo, düzenlediği basın açıklamasında, “Küresel çapta eylemler yapan İsrail karşıtı BDS hareketiyle burayla bağlantılı kuruluşları tespit edip bu tür gruplara yönelik ABD hükümetinin desteğini geri çekmek için derhal adımlar atacağız.” dedi.

BDS hareketinin amacı Siyonist İsrail’in, Filistin ve Golan Tepeleri’ndeki işgalinin sona ermesi, Filistinli vatandaşlar için tam eşitliğin sağlanması ve Filistinli mültecilerin yurtlarına dönüş hakkının kabul edilmesidir.

Filistin topraklarında İsrail işgaline son verilmesi amacıyla kurulan "Boykot, Tecrit, Yaptırımlar Hareketi (BDS)", uluslararası alanda İsrail'in ekonomik, akademik, kültürel ve siyasi bakımdan boykot edilmesine öncülük ediyor.

 Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar