Ak Parti İktidarının Terörist İsrail'e Mavi Boncuk Uzatması Kabul Edilemez

Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’le normalleşmeye ilişkin soruya, İsrail ile istihbari noktada ilişkilerin devam ettiğini söyledi. 

Görüntülenme: 206 Tarih: 26 Aralık 2020 04:43
Ak Parti İktidarının Terörist İsrail'e Mavi Boncuk Uzatması Kabul Edilemez

Millî Gazete’nin 11 Aralık’ta attığı “Suçüstü” manşetiyle gündeme getirdiği ve ısrarla takip ettiği İsrail rejimi ile ikinci bir normalleşme sürecine ilişkin bir itiraf da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Türkiye ile işgalci İsrail rejimi arasında yaşanan gelişmelere dair her geçen gün yeni bilgiler gelirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar Ömer Öztürk Camii’nde, cuma namazının ardından yaptığı açıklamada dikkat çeken sözler sarf etti. Basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Erdoğan, Türkiye ile İsrail rejimi arasındaki “normalleşme” sürecine dair de konuştu. İsrail ile istihbari noktada iletişimde bulunulduğunu belirten Erdoğan, gönüllerinin İsrail ile münasebetleri daha iyi bir noktaya taşımayı arzu ettiğini dile getirdi.

Erdoğan, konuya ilişkin olarak, “İsrail ile istihbari noktada münasebetimiz kesilmiş değil. En tepe noktadaki kişilerle bazı sıkıntılar yaşıyoruz. En tepe noktadaki kişilerle bu tür sıkıntılar olmasa, ilişkilerimiz çok farklı olabilirdi. İsrail’in Filistin topraklarına yönelik takındığı tavırları kabul etmemiz mümkün değil. Ülkelerin toprak bütünlüğüne yönelik yaklaşım noktasında bizim İsrail ile ayrıştığımız noktadır. Yoksa gönlümüz arzu eder ki onlarla da münasebetlerimizi daha iyi bir noktaya taşıyalım” diye konuştu.

“GÖNÜL ARZU EDER Kİ; İSRAİL’LE MÜNASEBETLERİMİZİ İYİ BİR NOKTAYA TAŞIYALIM”

İsrail ile istihbari noktada iletişimde bulunulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile İsrail rejimi arasındaki “normalleşme” sürecine dair, “İsrail ile istihbari noktada münasebetimiz kesilmiş değil. En tepe noktadaki kişilerle bazı sıkıntılar yaşıyoruz. En tepe noktadaki kişilerle bu tür sıkıntılar olmasa ilişkilerimiz çok farklı olabilirdi. Yoksa gönlümüz arzu eder ki; onlarla da münasebetlerimizi daha iyi bir noktaya taşıyalım” diye konuştu.

MİLLî GAZETE GÜNLERDİR GELİŞMELERİ AKTARIYOR

Millî Gazete, Türkiye ile İsrail rejimi arasındaki ikinci “normalleşme” sürecine ilişkin gelişmeleri günlerdir aktarırken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklama ile birlikte yaşananlar resmen itiraf edilmiş oldu.

BAKÜ, ANKARA-TEL AVİV HATTINDA ARABULUCU

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Mesut Hakkı Caşın’ın Türkiye ile İsrail rejimi arasındaki ilişkilere ilişkin yapmış olduğu açıklamanın ardından İsrail rejimi merkezli yayın yapan Walla News haberi sitesi de dikkat çeken bir bilgi aktarmıştı. Bu bağlamda, “Bakü, Ankara-Tel Aviv hattında arabuluculuğa soyundu” haberimizle Türkiye halkına aktardığımız iddialarda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye ile işgalci İsrail rejimi arasındaki ilişkilerin “normalleşmesi” adına arabuluculuk faaliyetlerinde bulunuyor. Öte yandan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyun Bayramov’un da geçtiğimiz günlerde işgalci İsrail rejimi Dışişleri Bakanı Gabriel Askhenazi ile bir görüşme gerçekleştirdiği bildirilmişti. Aktarılan bilgilere göre iki ismin görüşmesinde Türkiye ile İsrail rejimi arasındaki ilişkiler de masaya yatırıldı. Görüşmede Bayramov’un Askhenazi’ye Azerbaycan’ın görüşünü aktardığı ve Türkiye ile İsrail rejiminin ilişkileri “normalleştirmek” için uygun bir zamanın içerisinde olduklarını söylediği kaydedildi.

“SUÇÜSTÜ”NDEN SONRA CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Siyonist İsrail rejimi ile ikinci bir normalleşme süreci arayışına girildiği yönündeki bilgileri Millî Gazete 11 Aralık’ta  ‘Suçüstü’ manşetiyle duyurmuştu. Söz konusu haberde ilk etapta ilişkilerin yeniden büyükelçilik seviyesine getirilmesinin planlandığı ve anlaşmanın en büyük amacının İsrail’in Doğu Akdeniz’de gasp ettiği doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya satması olduğu belirtilmişti. İsrail’le normalleşme Ankara tarafından yalanlanmazken “Suçüstü” manşetimizi teyit eden itiraf Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Mesut Hakkı Caşın’dan gelmişti. İsrail’in Türkiye ile “normalleşme”den kazanacağı çok şeyi olduğunu kaydeden Caşın, Türkiye’nin Mart ayı itibarıyla İsrail’e büyükelçi atamasının da mümkün olabileceğini söylemişti. Öte yandan Caşın, İsrail’in bir adım atması halinde Türkiye’nin iki adım atabileceğini de belirtmişti.

Geçen günlerde de Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Mesut Hakkı Caşın, İsrail- Türkiye görüşmelerini kabul etmiş hatta İsrail rejimine büyükelçilik ataması için tarih de vermişti. Diğer bir gelişme de Azerbaycan’ın, Ankara-Tel Aviv hattında arabuluculuğa soyunduğuydu.

CUMHURBAŞKANLIĞI GÜVENLİK VE DIŞ POLİTİKALAR KURULU ÜYESİ, BÜYÜKELÇİLİK ATAMASI İÇİN TARİH VERMİŞTİ

“Suçüstü” manşetimizi teyit eden bir itiraf da geçen günlerde Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Mesut Hakkı Caşın’dan gelmişti

İsrail’in Türkiye ile “normalleşme”den kazanacağı çok şeyi olduğunu kaydeden Caşın, Türkiye’nin Mart ayı itibarıyla İsrail’e büyükelçi atamasının da mümkün olabileceğini söylemişti. Öte yandan Caşın, İsrail’in bir adım atması halinde Türkiye’nin iki adım atabileceğini de belirtmişti.

MİLLİ GAZETE

Yorumlar