Husam Bedran'dan Seçimlerle İlgili Önemli Açıklama

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro üyesi HUsam Bedran, her türlü zorluk ve engellemelere rağmen seçimlere katılma konusunda kararlı olduklarını vurgulayarak, işgal güçlerinin Hamas’ın aday listesinde yer alan isimlere yönelik sürdürdüğü tutuklamalara sert tepki gösterdi. 

Görüntülenme: 439 Tarih: 07 Nisan 2021 13:28
Husam Bedran'dan Seçimlerle İlgili Önemli Açıklama

Konu hakkında yaptığı basın açıklamasında Hamas’ın önde gelen isimlerinden Bedran, mensubu olduğu Hamas hareketinin, yakın zamanda yapılacak milletvekili seçimlerinde yarışmak üzere ilgili kurumlara teslim edilen aday listelerinde yer alan Filistinli siyasilerin işgal güçleri tarafından tutuklanması veya ifade vermek üzere soruşturma merkezlerine çağrılmalarını Filistin iç işlerine açıkça müdahale olarak değerlendirdiğine dikkat çekti.

Açıklamasında Bedran, bu tür gayrimeşru adımlarla İsrail yönetiminin, uzun yıllar sonra yapılacak Filistin seçimlerinin gidişatını etkilemeyi, önünü tıkamayı ve Filistin toplumunun yeniden yeşeren umutlarını baltalamayı hedeflediğini belirtti.

Aynı zamanda Bedran, işgal güçlerinin, Hamas yöneticilerinden Hasan Verdeyan’ı tutuklaması ve Kudüs ve Mescidi Aksa için tüm bedelleri ödemeyi göze alan Kudüs Milletvekili Muhammed Ebu Tayr’ı ifade vermeye çağırmasını büyük bir endişeyle yakından takip ettiklerini ifade etti.

Bedran, Hamas'ın, Filistin seçim sürecine müdahale etmeyi sonlandırması için İsrail'e baskı yapmaları amacıyla uluslararası alanda görüşmeler yürüttüğünü bildirdi.

Öte yandan İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’nın Beytulahim kentinde aralarında Hamas hareketinin yöneticilerinden Hasan Verdeyan’ın yanı sıra özgürleştirilmiş eski esirlerin de bulunduğu bazı Filistinlileri tutukladı.

Filistin merkezli haber kaynaklarında, Verdeyan’ın, mayıs ayında yapılacak milletvekili seçimlerinde yarışmak üzere Hamas hareketinin Filistin Merkez Seçim Kurulu’na teslim ettiği aday listesinde yer aldığı belirtildi.

Hamas’ın milletvekili seçimlerinde aday gösterdiği ve aynı zamanda Beytulahim kentindeki yöneticilerinden olan Verdeyan, hayatının 20 yıllık bölümünü işgal hapishanelerinde geçiren özgürleştirilmiş eski esirlerdendir. Ayrıca, Filistin Yönetimi’nin maaşlarını kestiği Hamas üyelerinden biri olduğu bildirildi.

Filistin Yönetimi’nin, önümüzdeki aylarda seçimlerin gerçekleştirileceğini duyurması üzerine İsrail makamları, baskın, tutuklama ve tehditlerle bölgedeki gerginliği had safhaya çıkardı. Gün geçmiyor ki Hamas mensuplarına yönelik yeni tutuklamalar olmasın. 

Filistin Enformasyon  Merkezi

Yorumlar