Gazze'deki Direniş Güçlerinin Füzeleri Siyonist İsrail'in Hava Trafiğini Felç Etti

Tel Aviv'deki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'ndaki dış hatlar ve iç hatlar uçuş bilgilerini canlı yayınlayan bilgi ekranı, dünyanın farklı ülkelerinden Tel Aviv'e planlanan 25 uçuşun, Gazze Şeridi’nden fırlatılan roketler nedeniyle iptal edildiğini ortaya koyuyor. 

Görüntülenme: 127 Tarih: 17 Mayıs 2021 12:58
Gazze'deki Direniş Güçlerinin Füzeleri Siyonist İsrail'in Hava Trafiğini Felç Etti

Ben Gurion Havalimanı'nın web sitesinde yer alan uçuş bilgi ekranındaki verilere göre, bugün için (17 Mayıs Pazartesi) Tel Aviv'e iniş yapması beklenen 47 uçaktan sadece 22’sinin iniş yapması bekleniyorken, geriye kalan uçuşlar iptal edildi. Ayrıca beklenilen uçuşların da iptal edilme ihtimali bulunuyor.

Filistin yerel kaynakları, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın, İsrail yönetiminin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına karşılık son bir haftada en az üç defa Ben Gurion Havalimanı'nı füzelerle hedef aldığını, son saldırısını ise 15 Mayıs’ta gerçekleştirdiğini aktardı. 

Uzun yıllardır abluka zulmü altında çaresizliğe terk edilen Gazze Şeridi'nde var olma mücadelesi veren Filistinli direniş grupları, siyonist askerlerin işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescidi Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi'nden çekilmesi için 10 Mayıs Pazartesi günü İsrail’e 18.00'e kadar süre tanımıştı. 

İsrail güçlerinin Mescidi Aksa ve Şeyh Cerrah'tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları, İsrail'e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üzerine İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne yönelik "Surların Muhafızı" adıyla askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

Diğer taraftan işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne karadan, havadan ve denizden saldırıları savaşın sekizinci gününde de devam ederken, Filistin direnişi de işgalcilere ait hedeflere misilleme saldırılarını sürdürüyor.

İşgal ordusunun savaşın başından bu yana düzenlediği saldırılarda şehit sayısı 200'e yükseldi. Şehitlerden 58’inin çocuk ve 34'ünün kadın olduğu, yaralı sayısının ise 1260 civarında olduğu ifade edildi.

Siyonist İsrail’in, ambargo altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırıları sürerken, dünyanın dört bir tarafından işgalci İsrail saldırılarına tepkiler gelmeye devam ediyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar