Cezayir'den Ümitlendirici Tavır

Cezayir basını, ülkenin Siyonist rejimi Afrika Birliği'nden çıkarmak için diğer 13 ülke ile anlaşmaya vardığını duyurdu. 

Görüntülenme: 123 Tarih: 01 Ağustos 2021 01:43
Cezayir'den Ümitlendirici Tavır

Cezayir kanalı el-Vagi, youtube sayfasında Cezayir'in, Afrika Birliği ilkelerini korumak ve Filistin'in çıkarlarını savunmak amacıyla Siyonist rejimin birliğe katılma planını iptal etmek için resmi olarak Afrika ülkelerinden oluşan bir çalışma grubu oluşturduğunu yazdı.

El-Vagi kanalı, çalışma grubunun Güney Afrika, Tunus, Eritre, Senegal, Tanzanya, Nijer, Komor Adaları, Gabon, Nijerya, Zimbabve, Liberya, Mali ve Seyşeller'den oluştuğunu ve bu ülkelerin Cezayir'in Siyonist rejime karşı attığı her türlü eylemi desteklediklerini bildirdi.

Cezayir Dışişleri Bakanı, Siyonist rejimin Afrika Birliği'nin üye ülkelere danışmadan yaptığı keyfi eylemler karşısında ülkenin diplomasisinin boş durmayacağını ve harekete geçeceğini ifade etti.

Cezayir Dışişleri Bakanı, yaptığı açıklamada, "Siyonist rejimin Afrika Birliği'ne gözlemci üye olarak kabul edilmesi, her zaman Filistin'i ve ideallerini savunan Cezayir'in istikrarına karşı bir eylemdir." diye belirtti.

Haber ajanslarına göre, Cezayir resmi olarak geçtiğimiz Pazar günü şu açıklamada bulundu: "Dışişleri Bakanı Ramazan Lamamra, Siyonist rejimin Afrika kurumlarına sızmasını önlemek için Salı günü aralarında Tunus, Mısır, Etiyopya ve Sudan'ın da bulunduğu birçok Afrika ülkesine periyodik gezilere başlayacak."

Haber kaynakları, Cezayir'in diplomatik hamlelerinin aslında rejimin yıllardır gerçekleştirmeyi planladığı Afrika Birliği'ndeki Siyonist rejime üyelik verilmesine bir tepki olduğuna dikkat çekiyor.

İsrail rejimi daha önce 2002 yılına kadar Afrika Birliği Örgütü'ne gözlemci üyelik hakkını elde ettiği, ancak daha sonra Afrika Birliği'ne katılma hakkı bulduğu belirtilmelidir. Bu hafta İsrail dışişleri bakanı, rejimin halen 46 Afrika ülkesiyle temas halinde olduğunu da açıkladı.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı daha önce Siyonist rejimin Afrika Birliği'nin gözlemci üyesi olarak kabul edilmesini protesto eden ve bu konunun birliğin idari yetkisinde olduğunu vurgulayan bir açıklama yayınlamıştı. Aynı şekilde bu meselenin, bu kurumun Filistin meselesine olan sabit ve ilkeli desteği üzerinde en ufak bir etkisinin de olmayacağı da ifade edilmişti.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada şu uyarıda bulundu: "Üye devletlere danışılmadan alınan bu karar, birlik anayasasının değer ve ilkelerine tamamen aykırıdır ve bu rejimin eylem ve davranışlarına herhangi bir meşruiyet kazandırmamaktadır."

Açıklama metnine göre Cezayir, aralarında Tunus, Mısır ve Sudan'ın da bulunduğu Afrika Birliği'ne üye Arap ülkeleri ve Etiyopya'nın da aralarında bulunduğu etkili ülkelerle istişare ederek Siyonist rejimin kıta üzerindeki etkisini etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

rasthaber

Yorumlar