Hamas'tan Suudi Arabistan'a Kınama

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, Suudi rejimi mahkemesinin çok sayıda Filistinli ve Ürdünlüye yönelik sert cezaları şiddetle kınadı. 

Görüntülenme: 196 Tarih: 09 Ağustos 2021 01:44
Hamas'tan Suudi Arabistan'a Kınama

Suudi Arabistan’da “direnişe destek” suçlamasıyla gözaltında tutulan Filistinlilerin ve Ürdünlülerin ailelerinin ümitleri dün mahkemenin verdiği ağır kararlarla birlikte yok oldu. 

Mahkeme, üç yıl önce gözaltına alınan ve aralarında İslami Direniş Hareketi (Hamas) temsilcisi 80 yaşındaki Dr. Muhammed el-Hıdır’ın da olduğu 69 Filistinli hakkındaki nihai kararını dünkü duruşmada açıkladı. 

Suudi Arabistan mahkemesi, Filistin direnişine destek oldukları gerekçesiyle yargılanan 69 Filistinli ve Ürdünlü ile 10 Suudi Arabistan vatandaşını 3 ila 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırdı. 

Filistin Enformasyon Merkezi’nin edindiği bilgiye göre, mahkeme Hamas temsilcisi Dr. Muhammed el-Hıdır’a 15 yıl, Cemal ed-Dahudi’ye 15 yıl, Şerif Nasrallah’a 16 yıl, Eymen el-Akkad’a 4 yıl ve tutukluların yaşça en küçükleri olan 29 yaşındaki Ali eş-Şuveyki’ye 12 yıl hapis cezası verdi. 

Hamas Hareketi, Suudi Arabistan mahkemesinin Filistinli ve Ürdünlü tutuklulara verdiği cezaların şok edici olduğunu ifade etti.

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), Suudi mahkemesinin, hareketin Suudi Arabistan'daki destekçilerine yönelik sert kararlarına tepki olarak olarak yaptığı açıklamada, "Bu kişilerin bunca ağır bir cezaya çarptırılmaları için hiç bir suç işlemediklerini, bu insanların tek suçlarının Filistin davasını desteklemek olduğunu'  bildirdi.

Hamas, tüm tutukluların derhal serbest bırakılmasını ve acılarına ve ailelerinin içinde bulundukları kötü duruma son verilmesini talep etti.

parstoday

Yorumlar