Filistinli 4 Esir Avukatıyla Görüştürülmüyor

 

Görüntülenme: 59 Tarih: 12 Eylul 2021 02:11
Filistinli 4 Esir Avukatıyla Görüştürülmüyor

Geçtiğimiz pazartesi günü işgal rejiminin Celbu' Hapishanesi'nden kaçan altı esirden, yeniden yakalandıkları duyurulan dört esirin savunma vekilliğini üstlenen Filistinli avukat Halid Mehacine, işgal yönetiminin bu dört esire ulaşılmasına engel olduğu gibi  haklarında bilgi vermekten de kaçındığını söyledi. 

Avukat Mehacine, işgal güçlerinin kendisinin müvekkilleriyle görüşmesine izin vermedikleri gibi nerede ve ne durumda oldukları hakkında da bilgi vermekten kaçındıklarını ifade etti. 

Av. Mehacine, Arab48 haber sitesine yaptığı açıklamada; "İsrail istihbaratı bizim sorgulama merkezinde esirlerle görüşmemizi engelledi. Sağlık durumları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorduk. Ancak istihbarat kendilerine ulaşmamıza engel olduğu gibi haklarında bilgi sahibi olmamıza da müsaade etmedi." dedi. 

Av. Mehacine, İsrail mahkemesinin de esirlerin savunma ekipleriyle görüşmelerini engelleyen karar çıkardığını hatırlattı. 

Filistinli avukat esirleri ziyaret etmelerine izin verilmesi için Ludd'daki Merkez Mahkeme'ye acil bir dilekçe vereceklerini hatırlattı. 

İşgal güçleri, Celbu' Hapishanesi'nden kaçan altı esiri yeniden yakalayabilmek için pazartesi sabahından beri Batı Şeria'da ve hapishanenin bulunduğu Bisan çevresinde yoğun aramalar yapıyordu. Bu amaçla yüzlerce askeri kontrol noktası oluşturdu ve buralardan geçen bütün araçları kontrol etmeye başladı. 

Bütün bu aramalar sonunda işgal güçleri dün akşam, kaçan esirlerden ikisini yakaladığını duyurmasının ardından bugün (11 Eylül Cumartesi) sabah ikisini daha ele geçirdiğini açıkladı. 

Dün akşam ele geçirilenlerin Mahmud El-Arıda ile Yakub Kadiri, bugün sabah ele geçirilenlerin ise Zekeriyya Ez-Zebidi ve  Muhammed Arıda olduğu belirtildi. Bunlardan Zekeriyya Ez-Zebidi, Fetih'in askeri kanadı durumundaki Aksa Şehitleri Tugayları'na diğer üçü ise İslami Cihad Hareketi'ne mensup.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar