Filistinli 7 Esir Açlık Grevinde

İşgal rejiminin zindanlarındaki yedi esir, idari tutuklu sıfatıyla hapiste tutulmalarını protesto amacıyla başlattıkları açlık grevlerini sürdürüyor.  

Görüntülenme: 97 Tarih: 02 Ekim 2021 04:30
Filistinli 7 Esir Açlık Grevinde

Bunlardan Kayid El-Fusfus'un 80, Mikdad El-Kavasime'nin 73, Ala El-A'rec'in 55, Hişam Ebu Hevvaş'ın 47, Rayik Bişarat'ın 42, Şadi Ebu Akker'in 39, Hasan Şevke'nin de 13 günden beri açlık grevinde olduğu belirtildi. 

Açlık grevindeki esirlerin sağlık durumlarının gittikçe kötüleştiği ve bedenlerinde çeşitli acılar çektikleri, bu arada beden ağırlıklarının da sürekli düştüğü dile getirildi. 

Esirler Kulübü'nün bugün (2 Ekim Cumartesi) yaptığı açıklamada açlık grevindeki esirlerin bedenlerindeki su ve tuz miktarlarının da sürekli azalmakta olduğuna dikkat çekilerek bunun sağlıklarını tehdit ettiği ve şiddetli baş ağrısı yaşadıkları belirtildi. 

İsrail işgal rejiminin Filistinlilere yönelik olarak kullandığı "idari tutuklama" uygulamasına göre bir işgal savcısı herhangi bir suçlama yapmadan ve dava dosyası açmadan bir Filistinliyi altı ay süreyle hapse atabiliyor ve tutukluluğunu yine hiçbir gerekçe ileri sürme ihtiyacı duymaksızın altı aylık sürelerle on kez uzatabiliyor. On kez uzatmanın tamamlanmasından sonra serbest bırakması gerekse bile, tutuklu bir süre serbest bırakıldıktan sonra işgal güçlerinin birkaç gün içinde onu yeniden idari tutuklu olarak hapse atmaları imkanı var. Bu da işgal yargısına, bir Filistinliyi sadece belli aralıklarla ev ziyareti izni vermek suretiyle yargısız bir şekilde müebbet hapse mahkum etmesine imkan veriyor. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar