Batı Şeria ve Kudüs'teki Barışçıl Gösteriler İşgal Rejimi Zorbalığıyla Karşı Karşıya Kaldı

Bugün (8 Ekim Cuma) Batı Şeria ve Kudüs'te, işgal rejiminin politikalarına karşı düzenlenen haftalık gösterilere işgal güçlerinin müdahalede bulunması sonucu onlarca Filistinli yaralandı veya gaz bombalarından etkilendi.  

Görüntülenme: 126 Tarih: 08 Ekim 2021 05:59
Batı Şeria ve Kudüs'teki Barışçıl Gösteriler İşgal Rejimi Zorbalığıyla Karşı Karşıya Kaldı

Batı Şeria'nın kuzey kesiminde yer alan Nablus vilayetine bağlı Beyt Decen ve Beyta kasabalarında siyonist işgalcilerin yahudileştirme faaliyetlerine karşı haftalık olarak düzenlenen gösterilere işgal güçleri yine müdahalede bulundu. 

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre buralarda meydana gelen olaylarda bir Filistinli lastik kaplamalı mermiyle yaralanırken onlarca kişi de gaz bombasından etkilendi. 

Kudüs'ün batısındaki Biddu kasabasında da işgal güçlerinin yine rutin gösteriye müdahalesi sonucu onlarca kişi gaz bombasından zarar gördü. 

El-Halil'de de, 79 günden beri açlık grevinde olan Mikdad El-Kavasime'nin ailesi ve İslami Direniş Hareketi (Hamas) esirlerle dayanışma amacıyla gösteri düzenledi. Katılanlar esirlerin mücadelelerine destek veren sloganlar attılar. 

Şu an Kaplan Hastanesi'nde gözetim altında tutulan El-Kavasime idari tutuklamayı protesto amacıyla başlattığı açlık grevi direnişini ailesine ve sevdiklerine kavuşuncaya kadar sürdürmekte kararlı olduğunu açıklamıştı. 

El-Halil ahalisinden olan 24 yaşındaki Mikdad El-Kavasime, Ocak 2021'de idari tutuklu olarak işgal hapishanesine atılmıştı. Daha önce de değişik zamanlarda idari tutuklu olarak hapse konmuştu. Toplam 4 yılını bazen idari tutuklu bazen de hükümlü olarak işgal zindanlarında geçirdi.

 Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar