Açlık Grevindeki Kayid El Fesfus Her An Hayatını Kaybedebilir

Esirler Enformasyon Ofisi’nin işgal rejimi zindanlarında idari hapis cezasını protesto için açık grevi yapan esir Kayid El-Fesfus’un kardeşinden naklettiğine göre, İsrailli doktorlar Filistinli esire her geçen an ani bir ölüme daha çok yaklaştığını söyledi. 

Görüntülenme: 63 Tarih: 14 Kasım 2021 04:34
Açlık Grevindeki Kayid El Fesfus Her An Hayatını Kaybedebilir

Esir Kayid El-Fesfus’un kardeşinin ifade ettiğine göre, doktorlar Filistinli esire kanında pıhtılaşma alametleri görülmeye başladığını bildirdi.
 

İşgal rejimi zindanlarında idari hapis cezalarını protesto için açlık grevi yapan beş esirden eyleme ilk başlayan olan esir El-Fesfus, 122 gündür açlık grevi eylemini sürdürüyor.
 

Açlık grevinde olan diğer esirlerden Alâ El-A’rac 98 gün, Hişam Ebu Hevas 89 gün, Lüey El-Eşkar 34 gün ve Iyad El-Herimi 52 gün önce açlık grevine başladı.
 

Esirler ve Özgürlüğe Kavuşanlar Heyeti, açlık grevi eylemini sürdüren esirlerin sağlık durumlarının çok kötü olduğunu ve özellikle esir El-Fesfus’ın zaman zaman bilincini kaybettiğini, kalp atışlarının düzensiz olduğunu, tansiyonunun düştüğünü ve vücudunda büyük oranda sıvı kaybı olduğunu açıkladı.
 

Heyet, esir El-Fesfus’un açlık grevine devam etmesi halinde böbreklerinde, kalbinde, ciğerlerinde ve sinir sisteminde büyük hasarlar meydana geleceğine dikkat çekti.
 

Açlık grevine başlayan esirlerden Mikdad El-Kavasimi, işgal yönetiminin Şubat ayında serbest bırakılacağına dair söz vermesi üzerine 113 gün sürdürdüğü eyleme Perşembe günü son verdi

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar