TUĞGENERAL HACIZADE'DEN İSRAİL VE ABD HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Devrim Muhafızları Hava-Uzay Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacizade, bölgede yaşanan olayları değerlendirdi. 

Görüntülenme: 44 Tarih: 16 Kasım 2021 05:23
TUĞGENERAL HACIZADE'DEN İSRAİL VE ABD HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Devrim Muhafızları Hava-Uzay Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacizade, Tahran’daki Şerif Teknik Üniversitesi öğrencileri ile buluştu.
Burada bölgede yaşanan olayları değerlendiren Tuğgeneral Hacizade şunları kaydetti:
“General Süleymani suikastına misilleme yapmak için birkaç plan çizebilirdik. Bir yöntem, kapsamlı bir savaş başlatmaktı. Bu durumda, bölgedeki (Amerikan) üslerini vurmamız gerekecekti. Örneğin bir ay sürecek bir savaş olacaktı. Bu yöntem mantıklı mıydı? Nihayetinde karşı taraf çok sayıda kayıp verecekti fakat vatandaşlarımız ve askerimiz zarar görebilirdi. Aynı zamanda ülke zarar görecekti ve birkaç yıl gerilerdik.
Bunları değerlendirince savaşın iyi olmayacağı sonucuna vardık. Hem bizim ve hem de bölge için iyi sonuçlar getirecek adımlar atmaya karar verdik. Sonunda ABD'nin bölgeden çıkarılması konusu gündeme getirildi.
Fakat onların askeri eylemine yanıt vermemiz  gerekiyordu, biz de Ayn el Esad'ı hedef aldık . Bu operasyon, Tahran'ın yanıt vermesi halinde İran'daki 52 noktayı vuracağını duyuran ABD'nin tehdidine rağmen yapıldı.
Ayn el Esad hava üssüne yapılan saldırının yanı sıra General Süleymani suikastının faillerinin yargılanması konusu gündeme geldi ve bu nedenle Amerikalılar bölgede kolay kolay dolaşamazlar.”
Tuğgeneral Hacizade, bölgedeki olayların rastgele yaşanmadığını dikkati çekerek, "Misilleme operasyonu sonrası  ABD askeri filosunun yaklaşık yüzde 80'i Fars Körfezi'nden Umman Denizi'ne gitti. Amerikan birlikleri çok fazla stres altında. Bu bilgi onların içinden bize geliyor." ifadelerini kullandı.
ABD’nin bölgedeki varlığına ilişkin Tuğgeneral Hacizade “Amerikalılar kendi isteğine göre bölgeden çekilmedi. Şimdiki durumda bazıları Taliban'ın baskısından kaynaklandığını söyleyebilir ama biz yirmi yıldır üzerinde çalışıyoruz ve General Süleymani'nin şehadetinden sonra çalışmalarız hızlandı. Bugün Amerikalıların bölgedeki olanakları verimsiz hale geldi ve onların olanaklarının uzaklaştırılmasından bahsediyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.
Tuğgeneral Hacizade, sözlerine şöyle devam etti:
"Adımların mantık çerçevesinde atılması lazım. Biz korkmuyoruz. ABD'nin hem Ayn el Esad üssünü hem de insansız hava aracını vurduğmuzu gördünüz ve şu anda söylemeye vaktimiz olmayan başka şeyler de yaptık."
Tuğgeneral Hacizade, İran'ın Siyonist Rejimin eylemlerine tepkisi hakkında da "Bazen onlara darbe  vurulduğunu ve gemilerinin veya fabrikalarının yandığını duyuyoruz. Sonuçta bizim de bir Allah'mız var.
Tabii şunu da söylemeliyim ki, Fahrizade suikastı sonrası çok sayıda Siyonistin Erbil'de öldürdüğünü de duyduk.” diye konuştu.
TESNİM HABER AJANSI

Yorumlar