İngiltere Hamas'ı Terör Örgütü İlan Edecek

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, Londra’nın İslami Direniş Hareketi (Hamas)’a yönelik siyasetini değiştireceğini ve hareketi “terör örgütü” ilan edeceğini söyledi. 

Görüntülenme: 63 Tarih: 20 Kasım 2021 05:41
İngiltere Hamas'ı Terör Örgütü İlan Edecek

İşgal rejiminde yayınlanan Haaretz gazetesi, Hamas’ı terör örgütleri listesine dahil etmek için terörle mücadele yasalarında yapılacak değişikliğin önümüzdeki hafta İngiliz parlamentosunda oylanacağını yazdı.
 

Yasalardaki değişikliğe göre Hamas’ın sözle desteklenmesinin, Hamas bayrağı taşımanın ve hareket üyeleriyle görüşmenin “terör faaliyeti” kabul edileceği bildirildi.
 

Washington'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, artık hareketin siyasi ve askeri kanatları arasında ayrım yapmayacaklarını kaydetti.
 

Yasanın önümüzdeki hafta parlamentoya sunulacağını açıklayan Patel'e göre, Hamas destekçileri, “terör yasası” kapsamında 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek.
 

“Hamas temelde ve şiddetli bir şekilde antisemitik” diyen Patel, bu kararın Yahudi cemaatini korumak için hayati bir adım olduğunu öne sürdü.
 

İngiltere, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları'nı, 2001 yılından bu yana terör örgütü olarak kabul ediyor.
 

İşgal rejimi başbakanı Naftali Bennett, Hamas’ı terör örgütü listesine alma kararı dolayısıyla İngiltere’ye teşekkür ederek, Hamas’ın askeri ve sivil kanatları arasında herhangi bir fark olmadığını söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar