İsmail Heniyye Hamas'ın Önceliklerini Açıkladı

 

Görüntülenme: 67 Tarih: 22 Kasım 2021 05:36
İsmail Heniyye Hamas'ın Önceliklerini Açıkladı

Hamas Hareketine ait El-Aksa televizyon kanalına konuşan Heniyye,  Hamas’ın birinci önceliğinin Filistin davasını ve sabitelerini, başta mültecilerin dönüş hakkı olmak üzere Filistin halkının haklarını korumak olduğunu söyledi.

İkinci önceliklerinin direniş projesine devam etmek ve çeşitli boyutlarıyla direnişi genişletmek olduğuna işaret eden Heniyye, üçüncü önceliklerinin Filistin’deki bölünmüşlük halini sona erdirerek birlik ve bütünlüğü sağlamak olduğunu kaydetti.

Hamas’ın dördüncü önceliğinin Arap ve İslam ülkeleriyle siyasi ittifaklar kurmak ve ilişkilerini geliştirmek olduğunu belirten Heniyye, beşinci önceliklerinin ise uluslararası toplumla köprüler kurmak, küresel hareketlerden ve halkların Filistin davasına sempatisinden yararlanmak olduğunu bildirdi.

Hamas lideri, hareketin altıncı önceliğinin işgal rejiminin planlarına karşı Kudüs’ü korumak olduğunu ifade etti.

Yedinci önceliklerinin işgal rejimi zindanlarında tutulan Filistinli esirleri özgürlüklerine kavuşturmak ve yeni bir esir takası anlaşması yapmak olduğunu söyleyen Heniyye, sekizinci önceliklerini ise Filistin mülteci kamplarında ve Filistin dışında başka ülkelerde yaşayan Filistinlilerle güçlü ilişkilerini korumak ve mültecilerin sorunlarıyla ilgilenmek şeklinde tanımladı.

İsmail Heniyye, sözlerinin bir bölümünde  İran hakkında şunları konuştu:

“Filistin direnişine mali, siyasi ve askeri yardımda bulunan İran direnişin güçlü destekçisidir. Filistin direnişine destekte önemli rol için İran’a teşekkür ediyorum.”

TESNİM HABER AJANSI

Yorumlar