Fas Halkı Korsan İsrail İle Normalleşmeye Karşı

Siyonist işgal rejiminin Savaş Bakanı Benny Gantz'ın Fas'ı ziyaret etmesini ve askeri alanlarda bazı anlaşmalar imzalamasını protesto amacıyla Fas'ta binlerce kişi meydanlara çıkarak protesto gösterileri düzenledi.  

Görüntülenme: 96 Tarih: 01 Aralık 2021 01:15
Fas Halkı Korsan İsrail İle Normalleşmeye Karşı

Bu konudaki gösterilerin Normalleşmeye Karşı ve Filistin'e Destek İçin Fas Cephesi adlı sivil organizasyonun çağrılarıyla ve dün (29 Kasım) Uluslararası Filistin Halkıyla Dayanışma Günü olması münasebetiyle gerçekleştirildiği belirtildi. 

Sivil toplum kuruluşlarının verdiği bilgilere göre Normalleşmeye Karşı ve Filistin'e Destek İçin Fas Cephesi'nin şubelerinin çağrılarıyla gösteri düzenlenen şehir sayısı 36'ya çıktı. 

Gösterilere çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, insan hakları savunucuları ve vatandaşlar katıldı.

Katılımcılar gösterilerde işgalciyle ilişkilerin normalleştirilmesi faaliyetlerinin durdurulmasını ve Filistin halkının direnişine destek verilmesini isteyen, işgalciyle işbirliğinin ihanet olduğunu, halkın bu işbirliğine karşı durması gerektiğini vurgulayan sloganlar attılar. 

Ancak Fas emniyet teşkilatı yine aynı amaçla başkent Rabat'ta düzenlenmesi planlanan bir gösteriyi engelledi. Faslı aktivistler, emniyet teşkilatının Rabat'ta düzenlenmesi planlanan gösteriyi engellediğini ifade ettiler. 

Gösteriler özellikle işgal rejiminin Gantz'ın Fas'a geçtiğimiz salı günü başlayan ve iki gün süren bir ziyaret düzenlemesi ve bazı askeri anlaşmalar imzalaması üzerine planlandı. 

Gantz'ın Fas ziyareti bu ülkedeki muhtelif siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının sert tepkilerine ve eleştirilerine neden olmuştu. 

Gantz'ın Fas'a davet edilmesine tepki gösteren sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Fas Ümmet Sorunlarına Destek Heyeti siyonist işgalci bakanın ziyaretinin, siyonist katillerle ilişkilerin normalleştirilmesinin her türüne karşı çıkan Fas halkının iradesine tamamen aykırı olduğunu, topraklarını özgürlüğüne kavuşturmak ve bağımsız devletini kurmak için mücadele eden Filistin halkının bu mücadelesinin de hafife alınması anlamına geldiğini dile getirmişti.

Uluslararası Müslüman Alimler Birliği tarafından yapılan açıklamada da; "Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas gibi ülkelerin işgalci siyonist rejimle işbirliği anlaşmaları imzalamaları ve pratiğe dönük adımlar atmada çılgınca koşmaları, çirkin bir iştir ve şer'i açıdan da haramdır. Hz. Ömer'in ve Salahuddini Eyyubi'nin ahitlerine ve Filistin halkının haklarına ihanettir." ifadesine yer verilmişti.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar