Korsan İsrail Hizbullah'ın Rıdvan İsimli Özel Birliğinden Çekiniyor (Analiz)

İşgalciler için büyük bir sorun teşkil eden Lübnan Hizbullah Hareketi'nin Rıdvan gücü, birçok Siyonist uzman ve analistinin dikkatini çekmiştir. 

Görüntülenme: 121 Tarih: 04 Mayıs 2022 12:00
Korsan İsrail Hizbullah'ın Rıdvan İsimli Özel Birliğinden Çekiniyor (Analiz)

Yahudi dini kitapları, işgal altındaki Filistin topraklarının kuzey cephesinde dikkatli olunmasını isteyen ifadelerle doludur. Talmud Yahudileri tarafından yazılan kitaplara bakıldığında, Siyonistlerin kuzey cephesinden gelecek tehlikelere karşı sürekli uyarıda bulundukları görülmektedir.

Son 20 yılda ve özellikle Lübnan Hizbullah Hareketi ile işgalci Siyonist Rejim'in ordusu arasındaki Temmuz 2006 savaşından sonra yerleşimciler ve Siyonist Rejim güçleri, kuzey cephesinin İsrail'in varlığı için en büyük tehdit olacağı sonucuna vardılar; çünkü İsrail'i kuzey cephesinden tehdit eden taraf, yetenekleri dünyanın en güçlü ordularıyla kıyaslanabilir düzeyde olan Hizbullah'tır.

Siyonist Rejim ordusunun direnişle çeşitli alanlarda karşı karşıya geldiğinde Aşil topuğunun kara gücü olduğu ortaya çıktı. Hizbullah, savaş sırasında değeri ve etkinliği olan çok güçlü bir kara gücüne sahiptir. 2011 Suriye krizi ve tekfirci teröristlerle mücadele bunu kanıtladı.

Ancak Hizbullah kara kuvvetlerinin ön cephesinde "Rıdvan" adında özel bir kuvveti var. Hizbullah Hareketi'nin şehit komutanı "Hac Rıdvan" olarak bilinen "İmad Muğniye" adından türetilen "Rıdvan" gücü Hizbullah'ın özel kuvvetinin adı. 12 Şubat 2008'de Suriye'nin başkenti Şam'da uğradığı bombalı saldırı sonucu şehit olan İmad Muğniye, her zaman Siyonistler arasında korku yaratmıştır.

İşgalciler için büyük bir sorun teşkil eden Rıdvan gücü, birçok Siyonist uzman ve analistinin dikkatini çekmiştir. Onlar işgal altındaki Filistin topraklarının kuzeydeki "el-Celil" bölgesinin kurtarılmasından Rıdvan Birliği'nin sorumlu olacağını tahmin ediyor.

Siyonist uzmanlar, direnişin çok sayıda askeri ve büyük miktarda modern silahlarla donatılmış Rıdvan ve Abbas birliklerine sahip olduğunu ortaya koyan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah'ın, sözlerine atıfta bulunarak görüşlerini dile getiriyorlar. Taarruz muharebelerinde oldukça uzmanlaşan bu kuvvetlerin yetenekleri 2006'dan bu yana büyük ölçüde artmıştır.

Siyonist Rejim'in askeri uzmanları, Hizbullah'ın özel gücü Rıdvan ile ilgili yüksek endişeleri nedeniyle, uzun süredir üzerinde çok fazla araştırma yapmakta ve bu kuvvetin özellikleriyle ilgili değerlendirmelerinde şu bilgileri elde etmişler:

- Tahminen 2500 savaşçıdan oluşan Rıdvan Birliği, Hizbullah özel kuvvetlerinden sayılır. Büyük özenle sınıflandırılan Rıdvan gücünün unsurları, keskin nişancılık, tanksavar silahları ve patlayıcıların kullanımı, uzun mesafeli koşu, dağlık alanlarda hareket, tutuklama operasyonları yürütme vb. alanlarda sıkı bir eğitimden geçmişlerdir. Bu özel kuvvet aynı zamanda, tamamı hızlı ve profesyonel bir şekilde icra edilen birçok gizli ve hassas askeri görevi de gerçekleştirmiştir.

-Rıdvan Birliği, Merkez Komutanlıktan lojistik yardım almadan bağımsız operasyonlar yürütebilen 7 ila 10 kişiden oluşan çok sayıda gruba ayrılmıştır. Bu nedenle, Rıdvan Birliği'nin temel özelliklerinden biri, gruplarının bağımsız hareket etmesidir. Merkez Komutanlığı bu özelliği bu gruplara sağlamıştır; Sahada hızlı taktik kararlar almalarına izin verilmesi Rıdvan gücü gruplarının hızına çok yardımcı oluyor.

-Rıdvan Birliği, Temmuz 2006 savaşından sonra Hizbullah'ın askeri kanadının komutanı İmad Muğniye tarafından kuruldu.

Siyonist uzmanlar değerlendirmelerinde, Hizbullah'ın Rıdvan gücüne bağlı özel kuvvetlerin Suriye'de birçok operasyonda Rus ordusunun yanında savaştığını ve bu konuda kapsamlı eğitim aldıklarını belirtti. Hizbullah'ın bu özel kuvveti, Suriye'nin çeşitli bölgelerinin tekfirci terör örgütlerinden kurtarılmasında da aktif rol oynadı.

İsrail ordusu, bir sonraki savaşta Rıdvan Birliği'nin el-Celil bölgesini kurtarmak için tünelleri kullanacağını tahmin ediyor.

Hizbullah güçlerinin işgal altındaki Filistin topraklarına havadan ulaşması mümkün olmadığı için tüneller Hizbullah operasyonu için en iyi seçenek olacak, dolayısıyla Rıdvan Birliği'ne ait güçler bu planın yürütücü kolu olacak.

Siyonist bir askeri uzmanı olan Ron bin Yishai, planı uygulama sürecinde diğer direniş gruplarının da Hizbullah'a yardım edeceğine inanıyor.

Daha önce, direnişe bağlı medya organı, Rıdvan Birliği'nin Hizbullah güçlerinin ikinci kurtuluş operasyonuna katıldığını gösteren birkaç video yayınladı. Bu klipler, Rıdvan gücünün muharebe becerilerine sahip olduğunu gösterdi.

Bu kliplerde, Rıdvan Birliği'nin stratejik muharebede ileri eğitim ile kullanılabilecek HS-9 el silahı, gelişmiş Kalaşnikof tüfekler ve AKS-74 piyade tüfeği gibi en yeni silahlarla donatıldığı ortaya çıktı.

Örneğin, yayınlanan videoların birinde, Rıdvan gücünün eğitimlerinde yakın ve uzaktaki mevzilerin kolay ve isabetli bir şekilde vurulduğu gösterildi.

Suriye'de kapsamlı pratik deneyimler kazanan Rıdvan gücü, askeri savaşın yanı sıra bilgi ve siber savaşta da oldukça uzmanlaştı.

2021'de bir Siyonist internet sitesi yayınladığı raporda; Rıdvan Birliği'ne bağlı güçlerin görevlerinden birinin, İsrail hedeflerine yönelik insansız hava araçlarıyla keşif ve istihbarat operasyonları yürütmek olduğu belirtildi. Raporda, Rıdvan gücünün amacının, İsrail askeri mevzilerine ve yerleşimcilere yönelik tehdit ve saldırıların uygulanmasına hazırlık yapmak olduğu kaydedildi.

tesnim

Yorumlar