Halil El Hayye Biden'in Planını Deşifre Etti

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro üyesi Halil El-Hayye, ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail işgal rejiminin başbakanı Yair Lapid'in dün (14 Temmuz Perşembe) birlikte imzaladığı sözde Kudüs Bildirisi hakkında açıklamada bulunarak bu bildirinin ABD'nin işgal yanlısı politikasının çok açık bir şekilde teyit edilmesi niteliği taşıdığını dile getirdi.  

Görüntülenme: 156 Tarih: 15 Temmuz 2022 06:55
Halil El Hayye Biden'in Planını Deşifre Etti

Hayye Gazze'de, İslami ve Ulusal Güçler'in Biden'ın ziyaretini protesto amacıyla düzenlediği gösterinin kapanış konuşmasında, ABD'nin, İsrail işgal rejiminin Filistin halkına yönelik olarak işlediği suçların doğrudan ortağı olduğunu ifade etti. 

Hayye, ABD'nin işgal rejiminin tarafını tutan kararlarını eleştirirken bu kararların Filistin halkını Arap toplumlarından koparamayacağını vurguladı. Hayye, işgal rejimiyle Filistin direnişini hedefine yerleştiren bir ittifak oluşturulması girişimine karşı da uyarıda bulundu. 

Biden'ın Filistin Başkanı Mahmud Abbas'la yapacağı görüşme hakkındaki açıklamasında da onun Filistin tarafına tamamen yalancı vaatlerden ibaret bir demet sunmaya hazırlandığına işaret etti. Hayye, Filistin Yönetimi'ni ABD ile bahse girmekten vazgeçmeye ve Oslo karesinden tamamen çıkmaya davet etti. 

İşgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesi politikası konusunda da Arap yöneticilere tekrar hatırlatmada bulunarak, işgal rejiminin içinde yer alacağı her anlaşmanın Filistin davası açısından tehdit oluşturacağını vurguladı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar