Facebook ve Instagram Filistinlilerin Sesini Kısıyor

Meta şirketinin Facebook ve Instagram siteleriyle ilgili yaptırdığı araştırma, işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne açtığı son savaş sırasında her iki paylaşım sitesinin de Filistinlilerin aleyhinde olduğunu ortaya çıkardı. 

Görüntülenme: 499 Tarih: 23 Eylul 2022 08:02
Facebook ve Instagram Filistinlilerin Sesini Kısıyor

Sonuçları bugün (22 Eylül Perşembe) yayınlanan araştırmaya göre, işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılar sırasında Facebook ve Instragram’ın koyduğu kısıtlamalar Filistinli kullanıcıların temel insani haklarına zarar verdi.
 

Araştırma sonuçlarına göre, Meta şirketinin Mayıs 2021’deki icraatları Filistinli kullanıcıların ifade, toplanma ve siyasi katılımla ilgili haklarını olumsuz etkiledi. Bunun da Filistinlilerin bilgi, deneyim ve düşüncelerini paylaşmalarına engel olduğu kaydedildi.
 

Şirketin ayrıca Filistinli ailelerin Şeyh Cerrah Mahallesi’nden zorla çıkarılmalarını protesto için düzenlenen gösteriler sırasındaki uygulamalarının da Filistinli kullanıcılar üzerinde olumsuz etkiye yol açtığı ifade edildi.
 

Business for Social Responsibility adlı şirketin Facebook ve Instagram’ın sahibi Meta şirketi için yaptığı araştırmaya göre, birçok Filistinli gördüğü şiddet eylemlerini ve protestoları belgeleyerek Facebook ve Instagram’da paylaşmak istedi fakat söz konusu paylaşımlar kısa sürede her iki siteden de kaldırıldı.
 

12 sivil toplum ve insan hakları örgütü, araştırma sonuçlarını bu yılın ilk çeyreğinde yayınlama sözü veren ancak sonuçları kamuoyuna açıklamakta geciken Meta şirketine protesto mektubu göndermişti. 

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar