İmam Hamenei'den Önemli Açıklamalar

İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, ABD'nin nükleer anlaşma tutumunu eleştirerek, "Müzakere, ABD ile sorunumuzu çözmeyecek çünkü onlar sürekli fidye istiyor." dedi. 

Görüntülenme: 98 Tarih: 26 Kasım 2022 12:33
İmam Hamenei'den Önemli Açıklamalar

Bugün (Cumartesi) İran genelinden Gönüllü Seferberlik Teşkilatı (Besic) üyelerinden bir grup İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei ile buluştu.

İmam Hümeyni Hüseyniyesi’nde düzenlenen görüşmede Ayetullah Hamanei gençlere konuşma yaptı.İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei İslam dünyasının siyasi coğrafyasında Besic güçlerinin seçkin bir konuma sahip olduğuna değinerek “Batı sömürgeciliği cephesi Batı Asya’ya özel bir yaklaşıma sahip çünkü bu bölge önemlidir. Batı sanayisinin tekerleklerinin hareketini sağlayan en önemli etkenlerden biri petroldür ve petrol bu bölgede var.” dedi.

Ayetullah Hamanei konuşmasının devamında İran’ın ve Batı Asya’nın coğrafi ve jeopolitik özelliklerini açıklayarak İslam İnkılabının komşu ülkelerdeki milletlerin gönüllerini harekete geçirdiğini hatırlatıp şu açıklamalarda bulundu: ABD’liler İran’a saldırmadan önce İslam Cumhuriyeti’nin stratejik derinliği olan komşu ülkeleri felce uğratmayı planladı. Bu planı ABD’liler 2006’da ifşa edip önce Irak, Suriye, Lübnan, Libya, Sudan ve Somali olmak üzere 6 ülkenin düşmesi gerektiğini ardından sıra İran’a geleceğini söylediler.İslam Cumhuriyeti kuzey Afrika’ya hiç giriş yapmadı ancak Irak, Suriye ve Lübnan’da İran’ın siyaseti işlevli oldu ve bu siyasetin sonucu ABD’nin söz konusu ülkelerde yenilgiye uğraması oldu.

İslam İnkılabı Lideri Şehit Kasım Süleymani’nin fedakarlıklarına değinerek "Hacı Kasım Süleymani’nin adı İran düşmanlarında öfke uyandırıyor, çünkü düşmanın derin planlarını bozan İslam Cumhuriyeti siyasetinin bayrağı Hacı Kasım Süleymani’nin elindeydi" ifadelerini kullandı. 

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei konuşmasını şöyle sürdürdü: Bazı şahıslar siyasi bilince sahip olduklarını iddia ediyor ancak gazetelerde ve sosyal ağlardaki analizler gerçekten insanda esefe yol açıyor. Bu kargaşaları bitirebilmek için ABD ile sorunları çözmek gerekiyor diyorlar! Müzakere, bizim ABD ile sorunlarımızı çözmez; Bizim ABD ile sorunlarımızı ancak tek bir şey çözebilir o da ABD’ye taviz vermemiz ancak tek bir taviz de değil, onlar sürekli taviz vermemizi istiyor. Şerefli bir İranlı böylesi bir taviz vermeyi kabul eder mi? İranlı olan ve şerefli olan bir İranlı asla böylesi bir taviz vermeyi kabul etmez. Bazıları neden anlamıyor? ABD, İran milletinin tüm kırmızı çizgilerden geçmesini istiyor.

İslam İnkılabı Lideri Besic üyelerine tavsiyelerde bulunarak şöyle dedi: Gönüllü seferber olarak kalın ve kendi kıymetinizi bilin; düşmanınızı tanıyın ve zayıf noktalarını ve planlarını bilin çünkü düşman kendisini güçlü göstermeye çalışıyor.

Ayetullah Hamanei bugün düşmanın en önemli yönteminin yalan söylemek olduğunu belirterek "Yalan haber ve analiz veriyorlar, sahte öldürülme projesi yürütüyorlar, düşman bugün yalan yaymaya çalışıyor; sizin göreviniz aydınlatma cihadıdır" dedi.

İslam İnkılabı Lideri açıklamasının devamında "hazırlıklı kalın, habersiz kalmamak gerekir, düşmanın yaptığı şeylerden biri de bir noktada gürültü başlayıp başka bir noktada asıl planı uygulamaktır, ülke yetkilileri yurdun çevresindeki meselelere dikkat etmelidir, bizim için Batı Asya, Kafkasya bölgesi ve doğu önemlidir" ifadelerini kullandı.

Devrimi Lideri Ayetullah Hamanei'nin konuşmasından satır başları şöyle:

- Seferberlik sadece askeri alanda değil tüm alanlarda varlık göstermeli.

- Seferberlik askeri alanda parlasa da sadece askeri bir teşkilat değildir. Seferberliğin itibarı ve yeri bir teşkilattan daha fazlasıdır ve seferberlik birer düşünce, söylem ve kültürdür.

-Batı sömürgeciliği, Batı Asya ya da Ortadoğu bölgesine özel önem veriyor, çünkü bu bölge önemlidir ve Batı dünyasının sanayi çarklarının hareketi bölgemizdeki petrole bağlıdır. Bu nedenle işgalci Siyonist Rejimi bölgede savaşmak ve işgal etmek için kendilerine üs olarak oluşturdular.

-İran, Batı Asya bölgesinin en önemli ülkesidir, çünkü zenginliği tüm bu ülkelerden fazladır ve onlar İran üzerine bölgedeki diğer ülkelere göre hassaslardır.

- İslam Devrimi İran'da onların tüm hayallerini boşa çıkardı ve sömürge politikalarına ölümcül bir darbe indirdi.

-İslam Devrimi ile ABD, İngiltere ve sömürgeciliğe bağlı kalma kimliğini fidye ödememeye dönüştürdük ve kendi ayaklarımız üstünde burduk.

- Düşmanlar devrimi yok etmek için her şeyi yaptılar ama İran'la yüzleşmenin zor olduğunu anladılar. Onlar Irak, Suriye ve Lübnan Hizbullah Hareketi'nin kontrolünü ele geçirmek istediler ancak bunu başaramadılar. Amerikalılar İran'a darbe indirmek için çok para ve zaman harcadılar ancak başarısız kaldılar.

-Şehit General Süleymani'nin isminin İran halkı için neden bu kadar popüler olduğu ve düşmanlar için neden bu kadar öfkeye sebep olduğu şimdi anlaşılıyor. Çünkü Şehit Süleymani, düşmanın bölgedeki planlarını suya düşürdü.

- Bazıları siyasi anlayış iddiasında bulunuyor ama onların gazetelerdeki ve sosyal medyadaki tehditleri üzücüür. Kargaşaların bitmesi için ABD ile sorunumuzu çözmemiz gerektiğini söylüyorlar. ABD ile sorun nasıl çözülür? Müzakere yolu ve ABD'den taahhüt alarak sorun çözülür mü?

- ABD yaptırımları kaldırıp yükümlülüklerini yerine getirdi mi? ABD yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Amerikalılar nükleer endüstriyel faaliyetlerimiz azaltmamız durumunda yaptırımları kaldıracaklarını söylediler ama bunu yapmadılar. Müzakere, ABD ile sorunumuzu çözmeyecek çünkü onlar sürekli fidye istiyor.

- Düşmanı ve düşmanın planlarını bilmeliyiz ve kimse onların planlarına şaşırmamalı. Bugün düşmanın en önemli yöntemi yalan yaymaktır. Onlar yalan haber ve analizler yapıyorlar ve bazı insanlar buna inanıyor. Ülke yetkilileri, vatanın her yerine özen göstermelidir. Düşmanın ne yapmak istediğine dikkat etmeliyiz.

- İran Milli Futbol Takımı dün, FIFA 2022 Dünya Kupası'nda İran milletini sevindirdi. Yüce Allah onları sevindirsin.

parstoday/mehrnews

Yorumlar