Emir Abdullahiyan Şam'da Filistinli Grupların Temsilcileriyle Görüştü

İran'ın Dışişleri Bakanı, Suriye'deki Filistin direnişinin çeşitli üyeleriyle yaptığı görüşmede, "İran'ın Filistin'i, halkını ve direnişini güç ve kuvvetle desteklemeye devam edeceğini yüksek sesle ilan ediyorum." söyledi. 

Görüntülenme: 66 Tarih: 15 Ocak 2023 14:14
Emir Abdullahiyan Şam'da Filistinli Grupların Temsilcileriyle Görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian, Cumartesi gecesi Suriye ziyareti sırasında çok sayıda yetkili ve çeşitli Filistinli direniş gruplarının önde gelen üyeleriyle samimi bir toplantıda bir araya gelerek görüştü.
Bu görüşmenin başında İran'ın Suriye Büyükelçisi Mehdi Subhani, Dışişleri Bakanı ve beraberindeki heyetin yanı sıra toplantıda hazır bulunan Filistinli misafirleri karşıladı. Filistin meselesinin İslam dünyasındaki önemini ve merkeziliğini vurguladı. İran'ın büyükelçiliği ile Şam'da yaşayan Filistinli grupların liderleri arasındaki sürekli iletişim ve istişareden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Filistin'deki direnişi ve direniş eksenini desteklemede eşsiz bir rol oynayan şehit general Hacı Kasım Süleymani'nin anısını ve adını da onurlandırdı.
Devamında Filistinli gruplardan bazı yetkililer de toplum adına açıklamalarda bulunarak Filistin ve işgal altındaki topraklardaki son durumu kısaca anlatarak, İran İslam Cumhuriyeti'nin Filistin'e ve millete sürekli desteğini ve direnişini takdir ve teşekkür ettiler.
Ayrıca şehit Hacı Kasım Süleymani'nin hatırasını ve adını anarak ve bu şehidin Filistin davasına destek vermede ve direnişi destekleyip güçlendirmedeki değerli rolüne işaret ederek, o yüksek rütbeli şehidin asil ruhuna saygılarını sundular.
İran Dışişleri Bakanı bu görüşmenin sonunda Filistinli yetkililer ve Suriye'de yaşayan önemli kişilerle yapılan samimi görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Emir Abdullahian, Filistin direnişinin şehitlerini saygıyla anarken, direnişin lideri şehit Hacı Kasım Süleymani'nin anısını ve adını onurlandırdı.
Bu toplantının Suriye'nin başkentinde Filistin direniş gruplarının yetkilileri ve önde gelen temsilcilerinin katılımıyla düzenlenmesini, Filistin'e destek için daha büyük bir uyum ve birliğin göstergesi olarak değerlendirdi.
İran'in diplomatik servisi başkanı şunları ekledi: "Filistin ve Kudüs Şerif, İslam aleminin hâlâ birinci meselesidir ve başkenti Kudüs Şerif olan tarihi Filistin topraklarında Filistin devleti kuruluncaya kadar, Filistin İslam aleminin birinci meselesi olmaya devam edecektir."
Emir Abdullahian şöyle devam etti: "Uzun yıllar boyunca Amerikalılar ve müttefikleri Oslo, Yeni Ortadoğu, Büyük Ortadoğu, yüzyılın Anlaşması ve İbrahim Paktı gibi çeşitli planları peş peşe açıkladılar. Ancak örnek teşkil eden birliği, bütünlüğü ve istikrarı ile ulus ve Filistin direnişi, tüm bu planları tarihin çöp kutusuna gönderdi."
O devam etti: "Seyfü'l-Kudüs Harekatı direnişin ve Filistin'in canlı olduğunu kanıtladı. Futbol dünya kupası bile Filistin'in yaşadığını ve Arap-İsrail ilişkilerinin normalleşmesinin bir dinar değerinde olmadığını gösterdi."
İran'ın Dışişleri Bakanı, işgal altındaki Filistin topraklarında yeni bir hükümetin oluşumuna tanık olduğumuza işaret ederek, "İşgal altındaki Filistin'de isim ve yüz değiştirmek hiçbir şeyi değiştirmez. Aksine, Siyonist rejimin yetkilileri bir aşırılıktan diğerine hareket ediyor ve bu aynı zamanda İsrail'de yoğun güvenlik ve sosyal krizlerin de nedeni. Tabii ki, İsrail'in gaspçı ve gayri meşru rejimi içindeki aşırılık yanlıları, direniş grupları ile Filistin ulusu arasında daha fazla uyuma neden oluyor." dedi.
İran'ın Dışişleri Bakanı, "İran'ın Filistin'e ve milletine, direnişine güç ve kuvvetle destek vermeye devam edeceğini yüksek sesle ilan ediyorum." söyledi.
"Hizbullah Genel Sekreteri Sayın Seyyid Hasan Nasrullah ve Lübnan'daki Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Sayın Ziyad en-Nehale ile dünkü görüşmeden ve bu akşam Şam'da siz Filistinli kardeşlerle görüşmemizden, Hamas yetkililerinden ve bu toplantıda bulunan farklı Filistinli grupların her bir kardeşinden direnişin en iyi halinde olduğu mesajını alıyoruz." söylediğini kullandı.
İran'ın diplomatik servisi başkanı, "Bazı partilerin müdahaleleri ve ayaklanmaları körükleyerek İran İslam Cumhuriyeti'ni zayıflatmaya çalıştıkları şeklindeki son komploya rağmen, İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı kapsamlı bir bilişsel ve birleşik savaş başlattılar, ancak Allah'ın lütfu ve İran halkının içgörüsü sayesinde bu komplo başarısız oldu. İran da tüm gücüyle dostları ve müttefiklerinin yanında kalacaktır." ifaedesini aktardı.

tesnim

Yorumlar