Korsan İsrail Askerleri Cenin Mülteci Kampına Saldırdı: 6 Şehit

İsrail işgal güçlerinin dün (7 Mart Salı) akşam Cenin Mülteci Kampı'na düzenledikleri baskında çıkan çatışma sebebiyle 6 kişinin şehit edildiği, biri ağır olmak üzere 26 kişinin de yaralandığı haber verildi.  

Görüntülenme: 384 Tarih: 08 Mart 2023 02:29
Korsan İsrail Askerleri Cenin Mülteci Kampına Saldırdı: 6 Şehit

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre 22 yaşındaki Mahmud Halluf, 26 yaşındaki Muhammed Vail Gazzavi, 27 yaşındaki Tarık Ziyad Natur, 29 yaşındaki Ziyad Emin Ez-Zura'yini, 49 yaşındaki Abdülfettah Hüseyin Harveşe ve 22 yaşındaki Mu'tasım Nasır Sabbağ işgal güçlerinin mermileriyle şehit oldu. 

Bunlardan Nablus'un Asker Mülteci Kampı ahalisinden Abdülfettah Harveşe'nin, Hamas'ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Tugayları'nın mensuplarından ve özgürleştirilmiş eski esirlerden olduğu, 9 yıl işgal zindanlarında kaldıktan sonra 13 Eylül 2022 tarihinde çıktığı ve işgal güçlerinin onu 26 Şubat tarihinde gerçekleştirilen Huvvare eyleminden sorumlu tuttukları belirtildi. 

26 Şubat tarihinde Nablus'un güneyindeki Huvvare kasabasında bir direnişçinin gerçekleştirdiği intikam eyleminde yerleşimcilere ait bir araç hedef alınmış ve iki yerleşimci öldürülmüştü. 

İşgal güçlerinin kalabalık bir birlikle Cenin Mülteci Kampı'na baskın düzenlediği, içinde Huvvare eylemini gerçekleştiren kişinin bulunduğu iddiasıyla kuşatmaya aldıkları eve roket attıkları ifade edildi. 

İşgal güçlerinin baskın ve saldırıları üzerine mülteci kampı ahalisi de işgal askerlerine karşı durdu ve çatışmalar meydana geldi. İşgal güçleri tarafından kuşatmaya alınan evdeki mücahitlere mülteci kampı ahalisi büyük destek verdi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar