Hamas'tan İran-Suud Yakınlaşması Hakkında Açıklama

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Arap ve İslam Ülkeleriyle İlişkiler Ofisi Başkanı Halil El-Hayye, Suudi Arabistan ve İran ilişkilerinin yeniden normale dönmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. 

Görüntülenme: 592 Tarih: 11 Mart 2023 02:40
Hamas'tan İran-Suud Yakınlaşması Hakkında Açıklama

Halil El-Hayye, dün (10 Mart Cuma) konuyla ilgili yayınladığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan bildiride, Suudi Arabistan ve İran arasındaki normalleşmenin ümmetin birliği yönünde atılmış önemli bir adım olduğunu, Arap ve İslam ülkeleri arasında anlaşmayı ve güvenliği güçlendireceğini, bölgede istikrarın sağlanmasına yol açacağını söyledi.
 

El-Hayye, bu önemli adımın Filistin Davası’nın yararına olduğunu, Filistin halkının işgale karşı mücadelesini destekleyeceğini belirtti.
 

İran, Suudi Arabistan ve Çin dün yayınlanan ortak bildiride Çin’in girişimi sonucu İran ve Suudi Arabistan’ın aralarındaki diplomatik ilişkileri yeniden başlatma kararı aldıklarını duyurdu.
 

Bildiride, İran ve Suudi Arabistan’ın iki ay içerisinde diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması ve büyükelçiliklerin ve temsilciliklerin karşılıklı olarak yeniden açılması konusunda el sıkıştığı açıklandı.
 

Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binalarının İranlı göstericiler tarafından ateşe verilmesi üzerine iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler tamamen kesilmişti.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar