Ramazan Filistinliler İçin Şehadet Ayı (Analiz)

Mübarek Ramazan ayının ilk gününde Batı Şeria'nın kuzeybatısında bir Filistinli genç Siyonist askerler tarafından vurularak şehit oldu. 

Görüntülenme: 620 Tarih: 25 Mart 2023 10:24
Ramazan Filistinliler İçin Şehadet Ayı (Analiz)

Siyonist askerler ve işgalci yerleşimciler her gün çeşitli bahanelerle mazlum Filistin halkını şehit ediyor, yaralıyor veya gözaltına alıyor. Bu durumun devamında Filistin kaynakları, mübarek Ramazan ayının birinci gününde Siyonist güçlerin Tulkerem'in doğusundaki "Ezba Şufa" köyünde bir Filistinli genci başından vurarak şehit olduğunu duyurdu. Siyonist Ordu Radyosu, Filistinli gencin şehit olmasına atıfta bulunan bir haberde, Siyonist ordunun düzenlediği operasyonda iki Filistinlinin daha tutuklandığını bildirdi.
Önemli olan konu şu ki, mübarek Ramazan ayının başlamasıyla birlikte Kudüs'ü işgal eden rejiminin Filistinlilere yönelik cinayetlerinin artmasıdır. Mübarek Ramazan ayı boyunca Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde güvenlik önlemleri ve kısıtlamalar artırılırken, Siyonist Polis de alarmda.  Hk 1444 yılının Ramazan ayında, Siyonistlerin Filistinlilere karşı işleyeceği cinayetler için daha fazla bahanesi vardır. 
Geçen Aralık ayında iktidara gelen Benyamin Netanyahu, kabinesini Ocak 2023'te kurdu. Netanyahu'nun yeni kabinesi, hem yerel hem de bölgesel düzeyde aşırılık yanlısı ve ırkçı yaklaşımı nedeniyle yoğun bir baskıyla karşı karşıya. İşgal altındaki toprakların farklı bölgelerinde her hafta on binlerce kişinin katılımıyla Netanyahu kabinesine karşı düzenlenen gösterilere polisin müdahalesi ve şiddeti, çatışmalara neden oluyor. Bu arada, Netanyahu kabinesinin erkenden çökeceğine dair tahminlerin yanı sıra Siyonist rejim içinden çöküşe dair uyarılar bile arttı.
Benyamin Netanyahu bu durumdan bir çıkış yolu arıyor.  Dolayısıyla son bir ayda birkaç kez Suriye'ye yönelik saldırı gerçekleştirilirken, Filistinlilerle tansiyon da yükseldi. Uzmanlara göre Netanyahu, Suriye'nin bazı bölgelerine saldırmak ve Filistinlilerle gerilimi arttırmak gibi eylemlerle, Siyonistler arasındaki iç savaştan kaçmak ve durumu kontrol altına almak için bir çatışma ve askeri gerilim yaratmaya çalışır.
Bu çatışma mübarek Ramazan ayında yaşanabilir, çünkü Filistinli Müslümanlar bu mübarek ayda oruç tutarken Mescid-i Aksa'ya ibadet için giderler.  İşgal altındaki topraklarda iç gerginlikler ve Filistinlilerle çatışmaların artmasının ardından son üç ayda 100'e yakın Filistinli şehit oldu. Filistinli yetkililer, mübarek Ramazan ayında Siyonist rejim ile Filistinliler arasında çatışma ve hatta savaş olasılığı konusunda uyarılarda bulundu.
Filistin İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) siyasi ofisinin kıdemli üyesi "Halil el-Heyye", Pazar akşamı "El Cezire"ye verdiği röportajda, aşırılık yanlıları, yerleşimciler ve Netanyahu kibesindeki teröristlerin davranışları dikkate alındığında, Filistinliler ve Siyonistler arasında muhtemel çatışma için ortamın hazır hale geldiğini belirtiyor. 
Hamas'ın askeri kanadı başkanı Muhammed Zaif'in yardımcısı Mervan İsa da Ramazan ayı arifesinde bir açıklama yayınlayarak "Önümüzdeki günlerde birçok olaya tanık olacağız, Gazze Şeridi sessiz kalmayacak." dedi. 
Bazı Siyonist analistler de bu gerilimin doruk noktasının Ramazan ayında olabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar. Nitekim 2 yıl önce de Ramazan ayında Seyfü'l-Kudüs operasyonu gerçekleştirildi.

parstoday

Yorumlar