İmam Hamenei: Müslümanlar Hac'da Siyonist Rejime ve Müstekbir Güçlerin Nüfuzuna Karşı Durmalıdır

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei vahiy topraklarında Hac'ın başlamasının eşiğinde, İran'daki hac teşkilatı yetkilileri ile görüş ve şöyle bir vurguda bulundu: "Hac'da müşriklerden beraat etme hareketi devam etmelidir" 

Görüntülenme: 450 Tarih: 17 Mayıs 2023 09:47
İmam Hamenei: Müslümanlar Hac'da Siyonist Rejime ve Müstekbir Güçlerin Nüfuzuna Karşı Durmalıdır

İslam İnkılabı Lideri bugün ülke yetkilileri, çalışanları ve devlet adamları ile görüşmesinde hacı doğru anlamanın önemli olduğunu belirterek "Hac küresel ve medeniyetsel bir meseledir. Hedefi; İslami Ümmet'in kalkınması, Müslümanların gönüllerinin yakınlaşması ve İslam ümmetinin küfür, zulüm ve istikbar ayrıca insani ve gayrı insani putlar karşısında birleşmesidir." dedi.
Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, Kur’an’i ayetlere de dayanarak, Kabe'yi insani toplulukların kıyamı ve sağlamlaşmasının sebebi olarak nitelendirerek haccın da dünyevi ve uhrevi menfaatlerine değinerek şöyle buyurdu: "Hac olmazsa İslam ümmeti dağılacaktır." 
Hac ile ilgili sözlerini sürdüren Ayetullah Hamanei, "Tarih boyunca tüm insanları belli bir mekanda belli bir zamanda toplanmaya davet etmek, büyük hedeflerin ve birçok menfaatin göstergesidir." dedi. 
İslam İnkılabı Lideri, İslami Ümmet'in birliği ve müstekbir şeytanlar ile karşılaşmanın bu farizanın amaçlarından olduğunu da belirterek "Dünyevi karlarından biri de Müslümanların bir araya gelmesi, Siyonist Rejim ve emperyalizm güçler karşısında durmalarını göstermesidir.  Zalimlere karşı göğüs gerilmesidir." dedi. 
İslam İnkılabı Lideri, haccın manevi boyutları ile ilgili olarak da; "Bu farizanın her ameli, yeni bir nur kapısıdır.  Dua ve kulluk yaparak, Allah'ı unutturan her şeyi atın, tertemiz hale gelin." diye söyledi. 
İslam İnkılabı Lideri, haccın küresel bir mesele olduğunu da hatırlatarak dünya meselelerinden ve Müslüman milletlerinin durumundan haberdar olmanın önemine de vurgu yaptı ve bu habersizliğin her topluma zarar vereceğini belirtti. 
İslam İnkılabı Lideri sözlerine şunları da ekledi: "Küresel meseleler ile ilgilendiğimiz zaman, düşmanın gerçek amacını ve ısrarının nedenlerini anlayabiliriz, nitekim birçok meselede, İran birçok bölgesel ve küresel meselede Amerika'yı öfkelendirecek girişimlerde bulundu.  Ülke gelişmeye yönelince onlar öfkelendi." 
İslam İnkılabı Rehberi; İslam'ın coğrafi, ırksal, sınıfsal ve diğer ayrımlara muhalefetinin amelî tezahürünü hac farzının temel esaslarından biri olarak nitelendirerek, şöyle devam etti: "Medeniyet iddiasında bulunan, ancak hala medeniyetin kokusunu alamamış olan ülkeler hala siyah beyaz kavgası, ırkçılık, Avrupa ırkı ve diğerleri dışlama ve ayıklama ve evcil hayvanlarına bazı insanlardan çok daha fazla değer verme fikri içeresindeler. Göçmenlerin art arda denizde boğulmaları bu gerçeğin bir göstergesidir." 
Her ırktan, tarih ve kültürden hacı adaylarının birliğini ve aynılığını haccın sırlarından biri olarak nitelendiren İslam İnkılabı Lideri şöyle devam etti: Hacda etkili olan memurlar ve görevliler öyle bir kültür oluşturmalıdırlar ki, "Hac" kelimesi, başta günümüz gençliği olmak üzere herkesin zihninde medeniyet, birlik gibi temel kavramları çağrıştırsın."

tesnim

Yorumlar