Hamas: Netanyahu Savaşı Sürdürmek İçin Manevra Yapıyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyelerinden İzzet Er-Reşak, işgal rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Pazar günü yaptığı açıklamaların gerçekte esir takası anlaşmasını engellemek ve işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne açtığı savaşı sürdürmek istediğinin göstergesi olduğunu söyledi. 

Görüntülenme: 85 Tarih: 25 Haziran 2024 19:25
Hamas: Netanyahu Savaşı Sürdürmek İçin Manevra Yapıyor

Er-Reşak, dün (24 Haziran Pazartesi) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Netanyahu’nun anlaşmaya varmak istemediğini, zaman kazanmak ve savaşı sürdürmek için manevra yaptığını ifade etti.
 

Biden’ın önerisini ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kabul edilen tasarıyı Hamas’ın değil Netanyahu’nun reddettiğinin herkes tarafından açıkça görüldüğünü belirten Er-Reşak, işgal rejimi başbakanının esir takası konusundaki gerçek tavrına değinerek, Hamas ile kısmi ateşkes anlaşması yapıp daha sonra savaşa devam edeceğini söyleyen Netanyahu’nun İsrailli esirlerin ailelerine yalan söylediğini ve esirlerin hayatına önem vermediğini kaydetti.
 

Topun şu an savaş suçlusu Netanyahu’nun sahasında olduğunu bildiren Er-Reşak, Amerikan yönetimini işgal rejimi yanlısı tavrına son vererek savaşı bitirmesi için işgal hükümetine baskı yapmaya davet etti.
 

Hamas lideri, açıklamalarının sonunda, kalıcı ateşkesin ve işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nden çekilmesinin sağlanması, esir takasının gerçekleşmesi için hareketin Katar ve Mısır’ın arabuluculuk çalışmalarına olumlu yaklaştığını vurguladı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar