'Korsan İsrail İle Normalleşme Vahdete Darbedir'

Dışişleri Bakanlığı uluslararası barış ve güvenlik masası Başkanı Rıza Necefi, korsan İsrail’le her türlü teamül ve normalleşme Müslümanlara ihanet ve İslam ümmetinin vahdetine ciddi darbe olduğunu vurguladı. 

Görüntülenme: 182 Tarih: 29 Kasım 2020 23:52
'Korsan İsrail İle Normalleşme Vahdete Darbedir'

Cumartesi günü İslam iş birliği teşkilatı İİT’ye üye ülkelerin Dışişleri Bakanları konseyinin “barış ve kalkınma için teröre karşı birlik” başlığı altında Nijer’in başkenti Niami’de düzenlediği 47. oturumunda konuşan Dışişleri Bakanlığı uluslararası barış ve güvenlik masası Başkanı Rıza Necefi, bazı İslam ülkelerinin siyonist rejim İsrail ile ilişkileri normalleştirme kararından duyulan kaygıya işaretle, binlerce Filistinliyi katleden, işkence ve avare eden çakma ve illegal İsrail rejimi ile her türlü normalleşme girişiminin İİT’nin temel ilkelerinin ihlali olduğunu belirtti.

Necefi, Filistin milletini siyonist rejimin cinayetlerine karşı desteklemek İslam dünyasının en köklü konusu olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı uluslararası barış ve güvenlik masası Başkanı Necefi ayrıca Amerika terör devletinin gelişmekte olan ülkelere iktisadi terör dayatmasını kınayarak, bu tür dayatmalar uluslararası barış, güvenlik ve kalkınmayı olumsuz yönde etkilediğini kaydetti.

İslam ülkelerini ihtilafları gidermenin tek yolu olan diyaloğa davet eden Necefi şöyle ekledi:

İran İslam Cumhuriyeti İİT’nin kurucu üyelerinden biri olarak dış politikasında her zaman İslam ülkeleri ile dostluk ve kardeşlik temelinde ilişkilere öncelik vermiş ve her daim Fars körfezi, Yemen, Suriye, Irak, Lübnan ve diğer bölgesel konularda barış ve güvenliğe öncülük etmiştir.

parstoday

Yorumlar