Filistin Seçimlerine Bakış (1. Bölüm-Özel Dosya)

Qodsna'nın Filistin'de 22 Mayıs'ta yasama, 31 Temmuz'da başkanlık ve 31 Ağustos'ta Ulusal Konsey seçimlerini detaylı olarak ele aldığı haberinin 1. bölümünü sizler için tercüme ettik. 

Görüntülenme: 111 Tarih: 14 Mart 2021 19:16
Filistin Seçimlerine Bakış (1. Bölüm-Özel Dosya)

A) Filistin Milli Meclisi
Filistin Milli Meclisi, Arapça adıyla 'El Meclisu'l Vatani' Filistini' Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) yasama organıdır.
FKÖ'nün görevlerinden biri, bu teşkilatın üyelerini seçmektir.
FKÖ'nün tüm siyasetlerini belirlemek ve icra kurulu başkanını seçmek.
Filistin Milli Meclisi'nin ilk toplantısı 1964'te Beytul Mukaddes'te gerçekleştirilmişti.(Beytul Mukaddes o yıllarda daha işgal edilmemişti ve Ürdün tarafından yönetiliyordu)
Filistin Milli Meclisi'nin ilk toplantısında Ürdün, Batı Şeria, Gazze, Suriye, Kuveyt, Irak, Lübnan, Mısır, Katar, Cezayir ve Libya'dan 422 Filistinli yer almıştı.
Filistin Milli Meclisi'nin ilk toplantısında Filistin Milli Bildirisi kabul edildi. Ahmed Şükayri FKÖ'nün icra komitesi başkanı olarak seçildi ve FKÖ'yü Filistin'in siyasi temsilcisi olarak tanıttılar.
(Arap devletlerine Filistin Kurtuluş Örgütü'nü kurma önerisi Amerikalı Dean Rask tarafından verilmiştir ve daha sonraları bu rejimler Filistin Kurtuluş Örgütü'nü Filistin'in tek resmi temsilcisi olarak tanıdılar.)
-Filistin Ulusal Meclisi oturumu iki yılda bir gerçekleşecek.
- Oturum, üyelerin üçte ikisinin katılımlarıyla yasaldır ve yasalar oy çokluğu ile onaylanır.
- Konseyin 699 üyesi farklı bölgelerde (Filistin'de ikamet edenler ve mültecileri de kapsar) ikamet eden Filistinlilerden seçilmiştir.
- Filistin Özerk Yönetiminin kuruluşunun ardından, Filistin yasama meclisi üyeleri, Filistin Millet Meclisi'nin resmi üyeleri sayılacaklardır.
- Salim Zanoun 2003'ten bugüne kadar Filistin Milli Meclisi'nin başkanıdır.
- Filistin Milli Meclisi'nin 1968 yılından beri oturumları Gazze, Kahire, Şam, Cezayir ve Umman'da gerçekleştirildi
-Kahire'de 1969 yılında gerçekleşen oturumda Yaser Arafat Filistin Kurtuluş Örgütü'nün lideri olarak seçildi ve 2004 yılında vefat edene kadar da bu görevde kaldı.
-1988 Cezayir oturumunda, Filistin Arap devletinin kuruluşunu onayladı.
- 1996 Gazze oturumunda, Siyonist rejim ile zillet dolu Oslo Anlaşmasını imzalayan Yaser Arafat'ın baskısı Filistin Milli Bildirisinde değişiklikler yarattı ve pratikte İsrail'i resmi olarak tanıdı.
Bu genel bilgilerin ardından şimdi de kamuoyunun sorduğu önemli bir sorunun cevabını vermeye çalışacağız.
Soru: Filistin Milli Meclisi İsrail'i resmi olarak tanıdığı halde neden HAMAS gibi Filistin Direniş Grupları seçimlere katılma konusuna bu denli vurgu yapıyor?
Cevap: Uzmanlar, demokrasi sürecini  kabul etmediği gerekçesiyle Hamas'a Arap rejimleri, Filistin Uzlaşı Hareketleri, uluslararası kuruluşlar ve Avrupa Birliği tarafından yoğun baskı uygulandığına inanıyor. İşte bu yüzden HAMAS, şiddet yanlısı olarak tanımlanıyor. Dolayısıyla HAMAS seçimlere katılmayı kabul ederek bir şekilde bu itham ve baskılardan kurtulmayı hedefliyor.
Ayrıca Filistin Milli Meclisinin kurulmasıyla FKÖ tekrar kendi konumuna (Filistin Özerk Yönetiminin kuruluşu öncesine) geri dönecek. Hali hazırda Filistin Özerk Yönetimi, kendi yetkisini aşıp bir yürütme gücüne dönüşerek
Filistin'in en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir.
Bundan dolayı Direniş Grupları meclis, başkanlık ve ulusal konsey seçimlerinin yapılması konusunda bu kadar ısrarcıdır. Gerçi şimdilik seçimler ve seçim sonuçlarının korunmasına ilişkin, Siyonist rejim ya da Özerk Yönetim tarafından herhangi bir garanti verilmedi ve 2006 seçiminde olduğu gibi Ebu Mazen'in (Mahmud Abbas) seçim sonuçlarına rağmen darbe yapma ihtimali  mevcut. Ebu Mazen, son olarak, özellikle Filistin'in önemli şahsiyetlerinin, hatta Fetih Hareketi'nden Mervan El Bergusi'nin de seçimlere katılmasını engellemeye çalışmıştır. Ebu Mazen, ayrıca Nasir El Bergusi'yi, Meclis seçimlerinde farklı bir liste sunduğu gerekçesiyle El Fetih Hareketinden ihraç etmiştir.
Dolayısıyla tüm bu gelişmeler, Özerk Yönetimin Başkanının seçim mekanizmalarına ve sonuçlarına bağlı kalmayabileceğini göstermektedir.

kudusgunu.com

Yorumlar