Korsan İsrail Filistin Seçimlerine Müdahale Ediyor

Korsan İsrail iç güvenlik örgütü Başkanı Nedaf Argman, Filistin özerk teşkilatı Başkanı Mahmut Abbas’tan Filistin İslami direniş hareketi Hamas’ın Filistin seçimlerine katıldığı takdirde bu seçimlerin düzenlenmesini iptal etmesini istedi. 

Görüntülenme: 391 Tarih: 22 Mart 2021 15:15
Korsan İsrail Filistin Seçimlerine Müdahale Ediyor

Filistin halkı 15 yıl sonra ilk kez seçimlere şahit oluyor. Filistin yasama meclisi seçimleri 22 Mayıs 2021 tarihinde ve Filistin özerk teşkilatı başkanlık seçimleri de 31 Ağustos 2021 tarihinde düzenleniyor.

Filistin’de en son 2006 yılında seçimler düzenlenmişti. Bu seçimlerde Filistin İslami direniş hareketi Hamas 132 sandalyeden 76 sandalyeyi kazanarak seçimlerde birinci oldu.

Filistin’de 2006 yılında gerçekleştirilen parlamento seçim sonuçları açıklandıktan sonra Hamas lideri İsmail Heniye yeni kabineyi kurdu. Ancak bu gelişme iki önemli sonuca yol açtı. İlk sonuç, Hamas hareketinin zaferine tepki gösteren Amerika ve Avrupa birliği seçim sonuçlarını kabul etmekten kaçınmaları ve Hamas hareketi ile işbirliği yapmayacaklarını açıklamaları oldu. Amerika ve AB Hamas hareketi terör örgütü olduğunu ileri sürerek bu harekete karşı bazı yaptırımları uygulama kararı aldı.

İkinci sonuç, Filistinli grupların arasında iç çatışma başlamasıydı ve nihayetinde Heniye’nin kurduğu kabine çöktü. Bu gelişmenin devamında Filistin’de Batı Şeria ile Gazze Şeridi arasındaki anlaşmazlıklar tırmanmaya başladı; bu anlaşmazlıklar halen de devam ediyor.

Şimdi ise Filistin’de 15 yılın ardından seçimler, anketlere göre Hamas hareketi galip çıkacağı öngörüldüğü bir sırada düzenlenmesi bekleniyor. Ancak bu öngörü doğal olarak korsan rejim İsrail’i kaygılandırıyor ve bu yüzden Filistin özerk teşkilatı Başkanı ve Fetih hareketi lideri Mahmut Abbas’ı Hamas konusunda uyarıyor.

Siyonist rejim İsrail Filistin özerk teşkilatı ile bazı güvenlik anlaşmaları ve işbirliği durumları bulunuyor; ancak bu rejimin Hamas hareketi ile düşmanlığının derinliğine bakıldığında, Hamas hareketi gelecek seçimleri kazandığı takdirde söz konusu işbirliği devam edemeyeceği anlaşılıyor.

Korsan İsrail’in Batı Şeria’da Filistinli bölgelerin koordinatörlüğünü yürüten yetkilisi Kabil Ebuken konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Tel aviv Hamas liderliğinde Filistin özerk teşkilatı ile imzalanan anlaşmalara asla bağlı kalmayacağını belirtti. Ebuken, Hamas hareketi gelecek seçimleri kazandığı takdirde özerk teşkilatla güvenlik işbirliği anlamsız olacağını ve imzalanan anlaşmaların ne gibi değeri ve itibarı olacağını sorgulamak gerektiğini ifade etti.

Hamas hareketinin Filistin’de gelecek seçimleri kazanma ihtimalini göz önünde bulunduran siyonist rejim iç güvenlik örgütü Başkanı Nedaf Argman iki hafta önce Ramallah’a yaptığı ziyareti sırasında Filistin özerk teşkilatı Başkanı Mahmut Abbas’tan Filistin İslami direniş hareketi Hamas’ın Filistin seçimlerine katıldığı takdirde bu seçimlerin düzenlenmesini iptal etmesini istedi.

Korsan İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinin askeri meseleler uzmanı Amus Her’el ise, Mahmut Abbas şimdiye kadar İsrail’in Hamas’ın seçimleri kazanma ve Batı Şeria bölgesine hakim olma ihtimali ile ilgili uyarılarını önemsemediğini yazdı.

Aslında bu uyarılar ve dile getirilen kaygılar, korsan İsrail’i iki gün sonra işgal altındaki topraklarda dördüncü kez düzenlenecek erken seçimlerin arifesinde Filistin seçimlerini sabote etmeye çalıştığını gösteriyor. Hamas siyasi bürosu üyesi Hüsam Bedran ise bu bağlamda şöyle diyor:

İşgalci siyonist rejim, Filistinli grupların arasında anlaşmazlıklardan en çok nemalanan taraftır ve Filistinli grupların aralarındaki çatlakları doldurma çabalarını da kendisine yönelik gerçek tehdit gibi görmektedir. İsrail Filistin milleti uygar bir millet gibi uluslararası camiada boy göstermesini istemiyor.

Parstoday

Yorumlar