Gasıp İsrail Filistinli Esirlere Yönelik Tıbbi İhmal Politikası Uyguluyor

Esirlerin ve Özgürleştirilenlerin İşleri Komitesi yaptığı açıklamada İsrail cezaevleri yönetiminin son dönemde esirlere yönelik toplu intikam politikası uyguladığını, başta Nefha Cezaevi olmak üzere muhtelif cezaevlerinde kasıtlı tıbbi ihmal sebebiyle esirler için hayatın iyice çekilmez hale getirildiğini dile getirdi.  

Görüntülenme: 63 Tarih: 22 Eylul 2021 23:00
Gasıp İsrail Filistinli Esirlere Yönelik Tıbbi İhmal Politikası Uyguluyor

Komite yaptığı açıklamada, cezaevleri ve sorgulama merkezleri yönetimlerinin esirlere yönelik aşağılama ve işkence uygulamalarının yanı sıra güvenlik baskıları ve bazen gece boyunca süren uzun süreli aramalar yaptığını hatırlattı. 

Bu arada Nefha Cezaevi yönetiminin İslami Cihad Hareketi esirlerine yönelik baskılarının sürdüğü, onların kendilerine tahsis edilen koğuşlardan alınarak başka koğuşlara dağıtıldığı dile getirildi. 

Heyetin açıklamasında Nefha Cezaevi'nde tutulan iki esirin kasıtlı tıbbi ihmal yüzünden ciddi sağlık sorunlarına maruz kaldıkları belirtildi. Bunlardan birinin Nablus'un doğusundaki Belata mülteci kampı ahalisinden olan ve üç kez müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş durumdaki Mahmud Ebu Vehdan olduğu ve onun bedeninin sağ tarafında yarı felç meydana geldiği için sağ kol ve ayağını hareket ettiremediği, dilini düzgün kullanamadığı, yüzünde de kayma meydana geldiği belirtildi. Ebu Vehdan'ın daha sonra Soroka Hastanesi'ne kaldırıldığı, yapılan araştırmalar sonucu felcin psikolojik baskıdan kaynaklandığının ortaya çıktığı ve ilaç almaya başlamasıyla birlikte durumunun düzelmeye başladığı belirtildi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar