Korsan İsrail'in Filistin'de Yaptığı Yıkım Rapor Halinde Yayınlandı

 

Görüntülenme: 141 Tarih: 05 Ekim 2021 06:01
Korsan İsrail'in Filistin'de Yaptığı Yıkım Rapor Halinde Yayınlandı

Bir araştırma merkezinin hazırladığı rapora göre İsrail işgal yönetimi 1948'de yaşanan büyük felaketten itibaren geçen süre içinde Filistinlilere ait 172 bin 900 evi yıktı ve bir milyon 324 bin Filistinliyi de tarihi Filistin topraklarından çıkmaya zorladı. Onlardan gasp ettiği arazilerin üzerine de dünyanın değişik bölgelerinden getirttiği beş milyondan fazla yahudi göçmeni yerleştirdi. 

Arap Araştırmaları Derneği'ne bağlı Toprak Araştırmaları Merkezi'nin bugün (4 Ekim Pazartesi) Dünya Habitat Günü münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Nekbenin (Büyük Felaket'in) yaşandığı yıl İsrail işgal yönetimi Filistinlilere ait 125 bin evi yıktı ve 800 bin Filistinliyi de göçe zorladı. Bu sayı o tarihteki Filistinli nüfusun %47'sini oluşturuyordu."

Filistinliler, 1948 işgalinde silahlı siyonist terör grupları tarafından şiddet yoluyla arazilerini ve yurtlarını terk etmeye zorlandıklarından Filistinliler bu olayı Nekbe yani Büyük Felaket olarak isimlendirdiler. 

Söz konusu araştırma merkezinin raporunda 1967 işgalinden bu yana geçen süre içinde de, işgal yönetiminin yıkım kararlarıyla Filistinlilere ait 11 bin 900 evin yıkıldığına dikkat çekildi. Bunların 7 bin 440 adedi sadece Doğu Kudüs'te yıkılan evlerden oluşuyor. 

İşgalcilerin ev yıkma politikası, 1967 işgalinden bu yana 73 bin Filistinliyi de evsiz bıraktı. Bunlardan 47 bin 220 kişi Kudüs ahalisinden. 

İşgal güçleri 2012, 2014 ve 2021 yıllarından açtıkları savaşlarda Gazze'ye karadan ve havadan düzenledikleri saldırılarda da Filistinlilere ait 21 bin evi yıktılar. Bunların çoğu son derece vahşice gerçekleştirilen saldırılarla yıkıldı. Bu yıkımlar da 189 bin Filistinliyi evsiz bıraktı. 

Uluslararası siyonizm Filistinlilerin topraklarını kendi elleriyle sattıkları iddiasını kamuoyunda yayarak sürekli onların hak mücadelelerini yıpratmaya çalıştı. Oysa bugün bile, işgalci siyonistlerin kullandığı arazilerin %90'ının tapusu yani uluslararası hukuka göre dokunulmaz olan özel mülkiyeti Filistinlilerin elindedir ve kesinlikle satılmamıştır. Bu arazilere sahiplerinin terör ve şiddet yoluyla göçe zorlanması veya hükümet kararlarıyla gasp edilmesi suretiyle el konmuştur.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar