Gazze Savaşının 2 Önemli Kazanımı (Analiz)

Siyonist rejimin Gazze Şeridi'ne karşı son savaşı Filistinliler için birkaç önemli kazanım sağladı. Ancak İslam İnkılabı Rehberinin bakış açısına göre, Filistin İslami Cihad'ın caydırıcı gücünü ve direniş gruplarının birliğini kanıtlamak açısından bu kazanımlar daha da önemli bir hale geldi. 

Görüntülenme: 105 Tarih: 13 Ağustos 2022 07:04
Gazze Savaşının 2 Önemli Kazanımı (Analiz)

Siyonist rejim, Gazze Şeridi'ne 5 Ağustos'ta 3 gün süren yeni bir saldırı başlattı. Bu saldırının hem Siyonist rejim hem de Filistinliler için sonuçları oldu, ancak stratejik sonuçları daha önemli oldu. Son üç günlük savaşın önemli sonuçlarından biri, İslami Cihad hareketinin tek başına Siyonist rejimin mevzilerine saldırabileceğini ve kendini savunabileceğini göstermesiydi. Filistin İslami Cihadı, ateşkesin kabul edilmesini üst düzey liderlerinden Halil Avavide'nin serbest bırakılması şartına bağladı ve Siyonist rejim de bunu kabul etmek zorunda kaldı.

Bu durum, Siyonist orduya karşı direnişin caydırıcılığının öyle bir noktaya geldiğini göstermektedir ki, bu rejimin ordusu, başlattığı savaşı sona erdirmek için direnişin şartlarını kabul etmek zorunda kalmaktadır. Bu bağlamda İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, Filistin İslami Cihad Hareketi Genel Sekreteri Ziyad Nehale'nin mektubuna cevaben bu konuya işaret ederek şunları söyledi: "Siz, direnişin her parçasının tek başına bile düşmanı yenebileceğini caydırabileceğini ispatladınız. "

Siyonist düşmanın Filistin'deki İslami Cihad'ın mevzilerini hedef almaktaki önemli hedeflerinden biri de İslami Cihad ile Hamas arasında bir bölünme yaratmaktı. Aslında bu üç günlük savaşta Siyonist rejim Hamas'ın mevzilerini vuramadı , sadece Filistin İslami Cihad hedeflerini vurdu.  Bu rejim bu saldırıları ve başlattığı savaş ile Hamas ile Filistin İslami Cihad arasında bir boşluk ve ihtilaf yaratmayı umuyordu, ancak savaşın başlamasıyla aynı anda Hamas, işgalci rejimin bu taktiğini gerçekleştirirken İslami Cihad'a desteğini gündeme getirdi, yetkililer ve organlarını  bu yönde koordine etmeye çalıştı.

Hamas hareketinin bir kısmı  terör rejimi İsrail'i savaşın sürdürülmesi hususunda uyardı.  Bu uyarı ve Filistin direniş gruplarının daha fazla kaynaşmasıyla ilgili endişeler,  Siyonist işgal rejiminin savaşı kısa kesme girişiminin ve mecburiyetinin nedenlerinden biridir.

Hamas hareketi  de son savaşı Gazze'ye karşı bir savaş olarak nitelendirdi ve savaşın başlamasından kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada şunları vurguladı: "Filistin'e karşı saldırganlığa karşı direniş birleşti ve bu saldırının Lapid ve Gantz kabinesi için bedelini artıracak. Yaşananlar Gazze'nin hedef alınmasıydı ve işgalcinin niyetini ortaya koydu."

Filistin İslami Cihad Genel Sekreteri Ziyad Nahale, İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'ye  yazdığı mektupta şu ifadelere yer verdi: "Bu çatışmaları sahaların birleşmesi olarak adlandırdık. Böylece milletimizin düşmana karşı birliğine vurgu yapmak istedik. Gerçi düşman tüm gücü ve komploları ile bu birliğin yok olması için çalışıyor. " 

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamanei  El Nahale'nin mektubuna yanıt olarak şunları hatırlattı: "Gazze'deki mücahedeleri  Batı Şeria'dakiler ve diğer direniş güçlerininki ile bağdaştırarak ve İslami Cihat Hareketini destekleyerek, Filistin milletinin  birliğini habis ve hileci düşmanın gözleri önüne serdiniz. "  Aslında, İslam İnkılabı Lideri'nin habis ve hileci düşmandan kastettiği şey, Siyonist rejimin Hamas ile Filistin İslami Cihad'ı arasında bölünme ve ihtilaf yaratma planıdır.

Genel olarak, son 3 günlük savaş ve özellikle kısa sürmesi, Siyonist düşmanın yoğun propagandaya rağmen uzun vadeli savaşlara giremeyeceğini kanıtladı.

parstoday

Yorumlar