Netanyahu ve Ben-Gvir Yerleşke Konusunda Anlaştı

Siyonist işgal rejiminde yapılan son seçimlerden birinci çıktığı için hükümeti kurmakla görevlendirilen Likud Partisi lideri Benyamin Netanyahu ile aşırı ırkçı siyonist olarak tanımlanan Yahudi Gücü Partisi lideri Itamar Ben-Gvir'in dün (16 Kasım Çarşamba) akşam, Batı Şeria bölgesindeki bazı yerleşim merkezlerinin boşaltılmasıyla ilgili yasanın değiştirilmesi ve boşaltılan Homesh yahudi yerleşim merkezlerinde önceden ikamet edenlerin tekrar dönmelerine izin verilmesi konusunda anlaştıkları haber verildi. 

Görüntülenme: 73 Tarih: 17 Kasım 2022 19:13
Netanyahu ve Ben-Gvir Yerleşke Konusunda Anlaştı

Ben Gvir'in Netanyahu ile koalisyona girmek için söz konusu yasanın değiştirilmesini şart koştuğu haberlerde dile getirilmişti. 

Siyonistlere ait Kanal 13 televizyonunun verdiği habere göre işgal rejiminin "Beyrut Kasabı" olarak anılan eli kanlı eski başbakanlarından Ariel Şaron, 2005'te direnişe yenilerek Gazze'den çıkmak zorunda kalınca Batı Şeria bölgesinde de, aralarında Homesh yahudi yerleşim merkezinin de yer aldığı 4 yahudi yerleşim merkeziyle irtibatı kesme ve buraları boşaltma kararı vermişti. 

Aşırı siyonist ırkçı liderler ise bu konuda çıkarılmış yasanın değiştirilerek söz konusu yerleşim merkezlerinde daha önce ikamet etmiş yerleşimcilerin dönmesine fırsat verilmesini istiyor. 

Siyonistlerin haber kaynaklarında belirtildiğine göre söz konusu yerleşim merkezleriyle ilgili tahliye yasasının çıkarılmasından 17 yıl sonra iki ırkçı lider buralara dönüşe izin verilmesi konusunda anlaştı. 

Uluslararası yasalara göre Batı Şeria'daki yerleşim merkezlerinin tamamı gayri meşru sayılıyor. İşgal rejimi bu yerleşim merkezlerinin tamamını Filistinlilerin arazilerini hukuksuz yollarla gasp etmek suretiyle inşa etmiş durumda. 

Kurulan yerleşim merkezlerine yerleştirilen ve Siyonist işgal güçleri tarafından himaye edilen yerleşimci çeteler Batı Şeria'nın her tarafında sürekli terör estiriyor. Bazen Filistinlilere saldırıyor, bazen onların arazilerini tahrip ediyor, ağaçlarını yakıyor veya kırıyor, evlerini yakıyor, koyun sürülerini ve tarım ürünlerini çalıyorlar.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar