Selfit Operasyonu Hangi Mesajları Taşıyordu? (Analiz)

3 Siyonist yerleşimcinin öldürülmesine yol açan Selfit operasyonu, Siyonist Rejim'e direkt bir mesaj niteliği taşıyordu. 

Görüntülenme: 66 Tarih: 19 Kasım 2022 19:54
Selfit Operasyonu Hangi Mesajları Taşıyordu? (Analiz)

Areil Selfit olarak bilinen  yerleşim alanına yönelik Selfit operasyonu, Ürdün nehrinin Batı Şeria kısmının kuzeyinde düzenlendi.  El Kassam Tugayları Filistin İslami Direniş Hareketi askeri kolu olarak  bu operasyonun sorumluluğunu üstlenmiştir.  Bu operasyon ise  işgalci Siyonist Rejim için de önemli mesajlar taşımaktadır.Bu, İsrail parlamento seçimlerinden sonraki ilk Filistin operasyonu. Binyamin Netanyahu ve aşırı sağ bu seçimi kazandı. Netanyahu'nun aşırılık yanlısı müttefikleri Yahudilerin üstünlüğüne inanıyor ve aynı zamanda Arapları işgal altındaki topraklarda ikinci sınıf vatandaş olarak bile görmüyor, işgal altındaki topraklardan sürülmelerini talep ediyor. Batı Şeria'nın da işgal edilen topraklara eklenmesi gerektiğine inanıyorlar.Selfit operasyonu, Filistinlilerin işgal altındaki topraklarda aşırılık yanlılarının iktidara gelmesinden korkmadıkları gibi, iktidara gelmelerinin Filistin'in Siyonist rejime karşı direniş operasyonlarını daha da artırabileceğine dair önemli bir mesaj içeriyordu. Filistin İslami Cihat hareketinin Batı Şeria'daki sözcüsü Tarık Ezzeddin, bu bağlamda verdiği özel bir röportajda şunları vurguladı: "Selfit içindeki anti-Siyonist operasyonlar, Filistin halkının, Filistin'in mevzilerine yönelik tehditlere verdiği yanıttır. Son zamanlarda seçimleri kazanan sağcı Siyonist liderler ise Filistinlilere yüklenmiş ve ağır tehditlerde bulunmuştu.Selfit  harekâtının bir diğer önemli mesajı da, Siyonist yetkililerin iddialarının aksine bu rejimin güvenlik zafiyetlerinin ve güvenlik kırılganlığının her zamankinden daha fazla olduğunu bir kez daha ispatlamasıdır. 2022'de Filistin direniş harekatı operasyonları Siyonist rejimin başkenti Tel Aviv'e bile ulaşmıştı. Selfit operasyonu aynı zamanda Filistinlilerin Siyonist rejimin güvenlik ve istihbarat çitlerini istedikleri zaman geçebileceklerini de gösterdi.  Tarık İzzeddin de bu konuda şunları söyledi:" Bu operasyon, İsrail'in güvenlik ve siyasi sisteminin Filistin direnişini engelleyemediğini gösterdi. Bir diğer nokta da El-Kassam taburlarının harekatıyla ilgilidir. Hamas'ın askeri kanadı, öncelikle güvenlik kaygıları nedeniyle operasyonlarda daha az sorumluluk alıyor, ancak son operasyonları resmen üstüne aldı. Bu eylem direniş operasyonlarının devam edeceğini gösteriyor.

 

El-Kassam taburları genellikle güvenlik koşulları ve diğer tahminler nedeniyle Batı Şeria'da operasyonlar üstlenmiyor, ancak Selfit operasyonunun üstlenilmesi, Siyonist rejimin Kudüs ve Mescid-i Aksa'daki sürekli saldırısına yanıt olarak ciddi girişimlerin geleceğini gösteriyor. Batı Şeria'da daha fazla operasyon yapılacak ve Filistinliler kararlı bir şekilde topraklarını savunacaklar mesajı da buradan alınabiliyor.Hamas hareketinin liderlerinden "Mustafa Ebu Ara" bu bağlamda şunları söyledi: "Şehit Muhammed Murad Suf tarafından gerçekleştirilen Selfit operasyonu, Filistinlilerin bu toprakların sahibi olduklarını, işgalci ve yerleşimcilerin burada yeri olmadığı mesajını içeriyor.Son nokta, Selfit operasyonunun Mescid-i Aksa'yı savunmak ve Siyonistlerin bu mübarek mescide yönelik tecavüzüne bir tepki olarak gerçekleştirilmesidir. Filistinlilerin Mescid-i Aksa'yı kırmızı çizgileri olarak gördüklerini ve bu mescidi terketmediklerini göstermiştir.Hamas Sözcüsü Abdul Latif el-Kanu, bu bağlamda, Filistinlilerin Selfit bölgesindeki Siyonist yerleşim yeri "Ariel"de gerçekleştirdiği kahramanca operasyonların, Filistin ulusunun devrimini sürdürme ve direnişi savunma gücünü gösterdiğini vurguladı. Günlük saldırılara karşı Mescid-i Aksa'ya direnişin öneminin farkına vardıklarını gösteriyor.  El-Kassam taburları da yaptıkları açıklamada, bu operasyonun Mescid-i Aksa'ya ve ibadet edenlere yönelik vahşi ve zalimce saldırıya yanıt olarak düzenlendiğini ve işgalcilerin bu eylemin sonuçlarını hesap etmediğini bildirdi.

parstoday

Yorumlar