Batı Şeria Direnişi (Analiz)

Batı Şeria’da direniş eylemlerinin artmasıyla, Siyonistler adeta şaşkın duruma düşmüştür. 

Görüntülenme: 312 Tarih: 08 Aralık 2022 16:13
Batı Şeria Direnişi (Analiz)

Son aylarda, Filistinlilerin Siyonistlere karşı direniş eylemleri neredeyse her gün tekrarlanarak yaşanmakta. Öyle ki eylül ayında Siyonistlere karşı 833 direniş eylemi gerçekleşti. Bu bağlamda Siyonist Haaretz gazetesi, Filistinlilerin direniş eylemlerinin inkar edilemez ve sabit bir gerçeğe dönüştüğünü yazmak zorunda kaldı. 
Filistinliler tarafından yapılan bu operasyonların büyük kısmı, “Aslanlar Yuvası” isimli grup üyelerince yapıldı. Onların bu eylemleri, her daim Siyonistleri endişelendirmekte. Nitekim Siyonist Yediot Aharnot gazeteci, yeni bir yazısında, direnişin yeni nesil mücahitlerini, “3. Nesil” olarak niteleyerek, işgal altındaki Batı Şeria olarak bilinen Ürdün Nehri Batı Yakası’nın kuzeyindeki milisler tarafından tutuşturulan alevin tüm Batı Şeria’ya yayılmakta olduğunu, Batı Şeria'daki milislerin oldukça cesur ve korkusuz olup, teslim olmak niyetinde olmadıklarını" belirtti.
Aslanlar Yuvası isimli grup üyeleri, cesur olmak, Siyonistlerden korkmama, hedefli olmak ve halk desteğinden yararlanmak gibi özelliklere sahip oldukları için Siyonistlere karşı sürekli olarak etkili eylemler yapmaktalar. Filistin Özerk Teşkilatı’ndan ümitlerin kesilmesi, Siyonist rejim ile uzlaşma yaklaşımının sonuçsuz kalması, Siyonistlerin suç, işgalcilik ve cinayetlerinin artması, Arap ülkelerinin Tel Aviv ile ilişkileri geliştirme yoluna girmesi ve de direnişe olan inanç, Filistinlilerin Siyonistlere karşı direniş eylemlerinin tırmanmasına yol açmıştır.

Siyonist rejimin güvenlik servisleri subayları, yoğun tutuklamalara rağmen, direniş ve çatışmalarda hissedilir şekilde artış olduğuna işaretle, bunun direniş gruplarını yok etme ve Batı Şeria bölgelerine silah sokulmasına engel olma çabalarının pratikte sonuç vermediğini gösterdiğini açıkça bildiriyor.
Burada önemli olan konu, mücadele yöntemlerinin çeşitlenmesi ve çoğalmasıdır. Filistinliler, taş intifadanın ardından Siyonist askerlere doğru, yollar ve caddelerde taş atmalarının yanısıra, ateş açmak, araç altına alma ve bıçakla saldırıda bulunma şeklinde eylemler düzenleniyorlar.
Bu durum da, işgal rejimi yetkililerinin şaşkınlığı ve endişelenmesine yol açmıştır. Siyonist rejim hakkında çalışan uzmanlardan Velid Mudellil, Batı Şeria’da direniş güçlerinin ateş açmasının işgal rejimini derinden endişelendirdiğini ve bu operasyonların artabileceğinden ne kadar korktuğunu ortaya koyduğunu bildirdi.
Başka bir uzman Azam Abul-Adas da, Siyonist rejimin mustarip olduğuna temasla, Batı Şeria’da bunca hızla ateş açma eylemlerinin tırmanmasının işgal rejimini ciddi bir güvenlik sorunu ile karşı karşıya koyduğunu ifade etti.
Diğer önemli bir konu da, Filistinlilerin direniş eylemlerinin işgal rejiminin Filistinliler ile mücadele için daha fazla asker kullanmayı gündemine almasına yol açmış olmasıdır.
Son konu da şu ki, Filistinlilerin direniş eylemleri, Siyonistlerin güvenlik hesaplarının değişmesine yol açmıştır. İşgal topraklarında radikal isimlerin iktidara gelmesi, direniş eylemlerinin artmasına ve bu rejimi daha fazla çaresizliğe ve şaşkınlığa sürüklenmesine yol açabilecektir. Nitekim Siyonist basın Filistinlilerin eylemlerinin , Cenin'den Nablus'a ve hatta Ramullah'ta Selvad bölgesine kadar yayılması sonucu işlerin kontrolden çıkmasına ve daha büyük operasyonlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

parstoday

Yorumlar