Siyonistlerin Sudan'daki Nüfuz Hayalleri (Analiz)

Sudan'daki çatışmaların ve siyasi krizin devam ettiği bir sırada Sudanlı generaller Telaviv'de bir barış toplantısına çağrıda bulundular. 

Görüntülenme: 184 Tarih: 26 Nisan 2023 09:22
Siyonistlerin Sudan'daki Nüfuz Hayalleri (Analiz)

Siyonist rejimin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bu konuda şunları söyledi: "İsrail, Sudan ordusunun komutanı Abdul Fattah al-Burhan ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) komutanı Muhammed Hamdan Daghlo (Hamidati) arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapmayı teklif etti. " Sudanlı yetkililer son birkaç yılda Amerika'nın politikalarına uyarak bu ülkenin koruması altına girerek kendi konumlarını güçlendirme ve Amerika ve müttefiklerinin mali yardımlarından yararlanma arzusuna sahip oldu.  Bu bağlamda Sudan hükümeti, ABD'den yardım alması karşılığında Siyonist rejimi tanımayı bile kabul etmiş ve bu sayede Hartum ile Tel Aviv arasındaki ilişkiler tesis edilmişti. Afrika kıtası, özellikle Sudan gibi ülkeler, zengin kaynakları ve madenleri ve stratejik konumu nedeniyle onlarca yıldır İsrail'in ilgisini çekmiş ve Siyonist rejim, bu ülkelerin yetkililerini etkileyerek çeşitli durumlarda her zaman istediği hedeflere ulaşmaya çalışmıştır. Tabii ki Sudan'ın bölünmesi ve Güney Sudan'ın oluşumunda da İsrail'in izleri görülmektedir.

Güney Sudan'ın Sudan'dan ayrıldığı dönemde Birleşmiş Milletler uzmanlarının raporu, Siyonist rejimin Güney Sudan'a silah ihraç ederek bu Afrika ülkesindeki iç savaşın uzamasına neden olduğunu gösteriyordu. Sonunda Sudan'ın bölünmesine yol açan savaşın ortaya çıkması bu ülkeyi ikiye böldü. Sudan'ın Cezayir'deki dönem büyükelçisi "Usam Awad Mutavalli", Güney Sudan'ın bölünmesinin ana nedeninin Siyonist rejim olduğunu düşünüyor ve şöyle diyor: " İsrail, Darfur'u ve Sudan'ın diğer bazı bölgelerini ayırmayı da amaçladı, ancak başarılı olamadı. " Son yıllarda Afrika'daki nüfuzunu artırma çabalarını sürdüren İsrail'in, Sudan'ın bulunduğu siyasi ve ekonomik krizlerden yararlandığı ve Sudan'ın bu ülke ile ilişkilerin normalleşmesi için gerekli koşulları sağladığı görülmektedir. 

Deutsche Welle internet sitesinde bu konuda bir yazı kaleme alınmış ve şu ifadelere yer verilmiştir :" Sudan, Tel Aviv için yüksek bir stratejik öneme sahip. Bu ülke , Mısır, Güney Sudan, Uganda ve Eritre ile yakından bağlantılı bir bölgede bulunuyor ve Tel Aviv, Sudan'ı müttefikleri arasına alarak Afrika'daki etkisini genişletebilir."

Tabii ki Siyonist Rejim İsrail'in Sudan'daki nüfuzuna bu ülkede yaygın bir öfke ve protesto eşlik etti ve ediyor da. Sudan'ın siyasi meseleleri analisti "Walid Al-Awad" diyor ki:" Burhan'ın İsraillilerle etkileşimi bir felaket senaryosu çizecek ve bölünmelerin, nefretin ve düşmanlıkların kapsamını artıracak ve içerideki ulusal koalisyonların yol haritasının gözden geçirilmesini etkileyecektir. "  Son aylarda Sudan'a yapılan dış müdahaleler bu ülkedeki durumu daha da kötüleştirirken,mevcutta bu ülkede ordu ve milisler arasındaki kanlı savaşın üzerinden iki haftadan fazla zaman geçmiştir ve  İsrail'in önünü açacak bir savaş söz konusu olmuştur. Çünkü birçok analist bu savaşın perde arkasında Siyonist rejimin olduğuna inanıyor. Sudan konularında uzman ve analist olan "Muhammed Cemal Arafa" diyor ki: "Sudan'da olaylar öyle ilerliyor ki devam ederse bu ülke altın tepside Siyonist işgalcilere teslim edilecek." Bu uzman Sudanlı generaller arasında çıkabilecek bir çatışmanın Sudan'ın bölünmesine ve İsrail ile ABD'nin stratejisi doğrultusunda hareket eden ayrılıkçı grupların planının gerçekleşmesine yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

parstoday

Yorumlar