Filistinli Esirlere İdari Hapis Zulmü Artarak Devam Ediyor

Filistin'deki Esirler Araştırma Merkezi'nin hazırladığı rapora göre İsrail işgal yönetimi bu yılın başından itibaren Filistinli tutuklular hakkında toplamda 1016 idari hapis kararı çıkardı. 

Görüntülenme: 345 Tarih: 05 Mayıs 2023 10:08
Filistinli Esirlere İdari Hapis Zulmü Artarak Devam Ediyor

Bunlardan bazıları yeni tutuklananlar hakkında verilirken, bazıları da daha önce tutuklanmış olanların tutukluluk sürelerini uzatmak amacıyla verildi. Bu arada bu yıl içinde idari tutuklama sayısında belirgin bir artış olduğuna dikkat çekildi. 

Merkez tarafından bugün yapılan açıklamada işgal rejiminin bu yıl içinde verdiği idari tutuklama kararlarından 546'sının daha önce tutuklanmış olanların tutukluluk sürelerinin uzatılması niteliğinde olduğu ve uzatma sürelerinin 2 ile 6 ay arasında değiştiği belirtildi. Bazı esirler hakkında ise beşinci kez uzatma kararı verildi.

470 kararın ise yeni tutuklananlar hakkında olduğu, ancak onların da büyük bir kesimini daha önce esaret hayatı yaşamış ve özgürleştirilmiş olanların oluşturdukları belirtildi. 

Merkez'in müdürü Riyad El-Eşkar yaptığı açıklamada işgal rejiminin idari tutuklama kararlarının artması sebebiyle işgal zindanlarındaki idari tutukluların sayılarının da arttığını ve halen işgal zindanlarında 1000'den fazla idari tutuklunun bulunduğunu dile getirdi. 

İsrail işgal rejiminin Filistinlilere yönelik olarak kullandığı "idari tutuklama" uygulamasına göre bir işgal yargıcı herhangi bir suçlama yapmadan ve dava dosyası açmadan bir Filistinliyi altı ay süreyle hapse atabiliyor ve tutukluluğunu yine hiçbir gerekçe ileri sürme ihtiyacı duymaksızın altı aylık sürelerle on kez uzatabiliyor. On kez uzatmanın tamamlanmasından sonra serbest bırakması gerekse bile, tutuklu bir süre serbest bırakıldıktan sonra işgal güçlerinin birkaç gün içinde onu yeniden idari tutuklu olarak hapse atmaları imkanı var. Bu da işgal yargısına, bir Filistinliyi sadece beş yılda bir ev ziyareti izni vermek suretiyle yargısız bir şekilde müebbet hapse mahkum etmesine imkan veriyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar