Filistinli Gruplardan Batı Şeria Açıklaması

Filistinli Milli ve İslami Gruplar Takip Komitesi, Filistin davasının içinde bulunduğu hassas süreçte Filistin halkını temsil eden güçler arasında gerçek anlamda bir diyalogun vaktinin geldiğini belirtti. 

Görüntülenme: 72 Tarih: 23 Haziran 2024 17:56
Filistinli Gruplardan Batı Şeria Açıklaması

Takip Komitesi, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Batı Şeria’nın hedef alınmasının ve Yahudileştirilmek istenmesinin milli birlik ve bütünlüğü gerektirdiğini söyledi.
 

Filistin halkının çeşitli mücadele aşamalarına hazır olması gerektiği ifade edilen bildiride, işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne açtığı savaşın sekiz buçuk ayı geride bıraktığı ve işgalcilerin bu savaşta her türlü suçu işledikleri kaydedildi.
 

Gazze Şeridi’nden her gün işgal ordusunun katliam haberleri gelirken ve işgal altındaki Filistin topraklarının kuzeyinde gerginlik yükselirken Batı Şeria işgalcilerle çatışmanın özünü oluşturuyor.
 

Batı Şeria coğrafyası ve demografisiyle işgal rejimi için gerçek anlamda tehlike teşkil ediyor.
 

Takip Komitesi, işgal rejimi yetkililerinin açıklamalarının işgalcilerin gerçek niyetlerini ortaya koyduğuna, işgal rejiminin Batı Şeria’yı halihazırda savaştığı cephelerden biri olarak gördüğüne ve Yahudi yerleşimcileri silahlandırdığına dikkat çekti.
 

Bildiride, İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in işgal hükümetinin Batı Şeria’nın yönetilme şeklini değiştirmek ve ilhak ile suçlanmadan bölgedeki kontrolünü sağlamlaştırmak için gizli bir çaba gösterdiğine dair açıklamasına işaret edildi.
 

Smotrich, özel bir görüşmede yaptığı ve başına sızan söz konusu konuşmasında, amaçlarının Batı Şeria’nın Filistin devletinin parçası olmasını engellemek olduğunu söylemişti.
 

Takip Komitesi, Mahmud Abbas başkanlığındaki yönetimin Batı Şeria’ya yönelik tehditler karşısında sessiz kalmasını da eleştirdi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar