Ehud Olmert'ten Gazze ve Lübnan İtirafı

Siyonist rejimin eski başbakanı, Filistinlilerin gücü ve iradesi konusunda rejimin yanlış hesaplarını kabul ederek, İsrail'in dünyanın desteğini kaybettiğini, Gazze'deki savaşı sonlandırıp Lübnan'la savaşı genişletmekten kaçınması gerektiğini vurguladı. 

Görüntülenme: 76 Tarih: 24 Haziran 2024 17:45
Ehud Olmert'ten Gazze ve Lübnan İtirafı

Siyonist rejimin eski ve mevcut yetkililerinin, kabine ve ordunun Gazze savaşındaki feci performansına yönelik eleştirilerinin ardından eski Başbakan Ehud Olmert şunları söyledi: "Her şeyin yolunda olduğunu düşündük. Filistin meselesinin yönetilmesinden emindik ve bu meseleyi çözmemize gerek olmadığını düşünüyorduk."
Olmert şunları ekledi: "Filistinlileri hafife aldık ve onların hiçbir şey yapamayacağını, bizim çok daha akıllı ve güçlü olduğumuzu düşündük; Ama sonuçta bize saldıran Filistinliler oldu."
Gazze Şeridi'nde yıpranma savaşını sona erdirme ihtiyacını vurgulayarak, kaçırılanların tamamının (Gazze Şeridi'ndeki Siyonist mahkumlar) iade edilmesi ve Hamas hükümetinin geri dönüşünü engellemek için uluslararası bir gücün Gazze Şeridi'ne girmesiyle savaşı sona erdirme konusunda bir anlaşmaya varmamız gerektiğini söyledi.
Hizbullah karşısında yenilginin acı tecrübesini yaşayan Ehud Olmert, işgal altındaki Filistin'in kuzey cephesindeki gelişmelere ve savaşın bu cepheye yayılma ihtimaline vurgu yaptı: "Lübnan hükümetiyle Hizbullah'ın Litani Nehri'nin arkasına çekilmesi konusunda bir anlaşmaya varılması gerekiyor. Lübnan'la yapacağımız bu anlaşma çerçevesinde, Lübnan'la Şebaa çiftlikleri meselesi de dahil olmak üzere pek çok sınır anlaşmazlığını da çözebiliriz."
İşgalci rejimin bu eski yetkilisi, Siyonist ordusunun askeri istihbarat dairesi eski başkanı Uri Sagi'nin Lübnan'la anlaşma için Amerikalılara ve Fransızlara sunduğu plan hakkında bilgi verdi ve İsraillilerin artık Netanyahu'nun kabinesine güvenmediğini, bu kabinenin gölgesinde mültecilerin kuzeydeki yerleşim yerlerine geri gönderilemeyeceğini vurguladı.
Ayrıca Siyonist rejimin küresel izolasyonuna dikkat çekti ve vurguladı: "Netanyahu'nun kabinesi dünyanın desteğini kaybetti. Hamas'ın saldırısına tepkimizi ilk başta tüm dünya destekledi ancak Gazze'de yaşanan ağır yıkımın ardından bu destek ortadan kalktı."
Bugün ayrıca Siyonist rejimin bir diğer eski başbakanı "Ehud Barak" da,
İsrail rejiminin Gazze Şeridi'ndeki hedeflerine ulaşamadığını ve bu savaşta da başarısız olduğunu, İsrailli esirleri Gazze'den geri döndürmenin tek yolunun savaşı durdurmak olduğunu itiraf etti.

tesnim

Yorumlar