Bu Sabah da Mescid-i Aksa'ya Baskınlar Düzenlendi

Fanatik Yahudi cemaatlerinin Yahudilerce kutsal kabul edilen Hamursuz Bayramı (Pesah) münasebetiyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleme çağrısına katılacak Yahudi yerleşimcileri korumak üzere bu sabah (17 Nisan Pazar) Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen işgal güçleri çok sayıda Filistinliyi yaraladı ve gözaltına aldı. 

Görüntülenme: 1426 Tarih: 17 Nisan 2022 01:52
Bu Sabah da Mescid-i Aksa'ya Baskınlar Düzenlendi

Kudüs’teki Filistin Kızılay Derneği, ilk yardım ekiplerinin El-Esbat Kapısı bölgesinde ve Mescid-i Aksa çevresinde bulunanlara işgal güçlerinin saldırısı sonucu yaralanan 17 kişiye müdahalede bulunduğunu ve yaralılardan 5’inin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Filistin Kızılay Derneği, ilk yardım ekiplerinin yaralılara müdahalesinin işgal güçleri tarafından engellendiğini söyledi.

 

Filistin Enformasyon Merkezi muhabiri, çok sayıda işgal polisinin Mescid-i Aksa’ya girerek itikaftaki cemaate ve baskınlara karşı nöbet tutanlara saldırdığını, üç genci gözaltına aldığını, yoğun bir şekilde ses bombası ve göz yaşartıcı bomba kullandığını, Yahudi yerleşimcilerin rahatça baskın düzenleyebilmeleri için Mescid-i Aksa’yı boşaltmaya çalıştığını ifade etti.

İşgal güçlerinin Kubbetu’s-Sahra Namazgâhı kapılarında kadınları darp ettiği, cemaati namazgâhın içine girmeye zorlayarak kapılarını kapattığı, İslami Vakıflar Dairesi çalışanlarını da tehdit ederek bulundukları bölgeden uzaklaştırdığı belirtildi.

 

Onlarca Yahudi yerleşimci bu sabah işgal güçleri himayesinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlerken, Filistinli gençler Mescid-i Aksa’nın doğu kesiminde yerleşimcilerin önünü kesmeye çalıştı.

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya El-Mağaribe Kapısı’ndan gruplar halinde girdikleri ve baskından önce işgal güçlerinin yerleşimcilerin geçecekleri bölgelerde yoğun önlemler aldığı kaydedildi.

El-Cezire kanalı muhabiri, işgal polislerinin El-Kıble Mescidi’ne girdiklerini ve Kur’an-ı Kerim nüshalarını ayaklarıyla çiğnediklerini söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar