Şeyh Hıdır Adnan Şehit Oldu

İsrail işgal rejiminin cezaevleri yönetimi bugün (2 Mayıs Salı) sabah, İslami Cihad Hareketi'nin ileri gelenlerinden Hızır Adnan'ın 86 gün sürdürdüğü açlık grevinin ardından hayatını kaybettiğini duyurdu.  

Görüntülenme: 419 Tarih: 02 Mayıs 2023 01:48
Şeyh Hıdır Adnan Şehit Oldu

Siyonistlere ait Yedioth Ahronoth gazetesi, bugün açlık grevinde 87. gününe giren Hızır Adnan'ın tutulduğu koğuşta bilincini kaybetmiş bir halde bulunduğunu, doktorlar tarafından durumunun incelenmesinin ardından hastaneye nakledildiği sırada hayatını kaybettiğinin anlaşıldığını haber verdi. 

Hızır Adnan'ın son günlerde sağlık durumunun iyice kötüleşmesine rağmen işgal rejiminin onu kasten ihmal etmesi ve özgürlük taleplerini reddetmesi şehit olmasına yol açtı. 

Eşi Rinde Musa dün yaptığı açıklamada dünyanın tüm özgür insanlarını ve vicdan sahiplerini acilen harekete geçmeye ve işgal rejiminin oyunlarını gün yüzüne çıkarmaya davet etmişti. 

Hızır Adnan işgal rejiminin haksız bir şekilde kendini esaret altında tutmasını protesto amacıyla başlattığı açlık grevini sürdürüyordu. 

Filistin davasının etkili şahsiyetlerinden ve önderlerinden olan Hızır Adnan 5 Şubat tarihinde, işgal güçlerinin Arrabe'deki evini basıp kendisini esir almalarının ardından açlık grevini başlatmıştı. 

Hızır Adnan daha önce 12 kez esir edilmiş ve toplamda 8 yıl işgal zindanlarında kalmıştı. Bu esaretlerinde şimdiye kadar 6 kez açlık grevi gerçekleştirdi. Ancak sonuncusunun bundan önceki beş açlık grevine nispetle en uzunu olduğu ifade ediliyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar