Filistinli Uzmandan Doğu Kudüs Uyarısı

Yerleşim yeri uzmanı Mahir Abid, yerleşke inşaatı alanındaki aktif Siyonist topluluklardan birinin yeni projesini Doğu Kudüs'ü Yahudileştirme çalışmalarının hızlandırılması olarak görüyor ve bu projeye karşı koymak için Kudüs halkının elinin güçlendirilmesi gerektiğine inanıyor.  

Görüntülenme: 1995 Tarih: 01 Mart 2018 15:06
Filistinli Uzmandan Doğu Kudüs Uyarısı

Qodsna’nın Quds Press’ten naklettiği habere göre, yerleşim yeri uzmanı Abid, İsrail Devletinin Mescidi Aksa etrafında yerleşim yeri inşası projesindeki hedefinin Doğu Kudüs’te Yahudi hakimiyeti kurmak ve buraya Yahudi kimliği kazandırmak olduğunu söyledi. 
Filistinli  Yahudi yerleşkeleri uzmanı Mahir Abid,  ‘Elad’ Siyonist topluluğunun Kudüs de Telefirik hattı oluşturmasına değinerek şunları belirtti: Doğu Kudüs de bulunan Cebel-i Zeytin, Tur ve Silvan bölgelerinde yapılan bu proje Kudüs şehrini Yahudileştirme projesinin bir parçasıdır.
  Abid, Quds Press’le yaptığı röportajda şunları söyledi: Bu projelerin yapım hedefi yerleşimcilerin dini mekanları ziyaret için konumlarını güçlendirmek ve Arap bölgelerinde Yahudi varlığı oluşturmaktır. 
   Abid, ‘Elad’ Siyonist Yerleşke İnşası Topluğunun bu alanda çalışan toplulukların en önemlisi olduğunu ve bütçelerini Amerikalı toplulukların desteklediği aşırı radikal Yahudi lobilerinden temin ettiklerini hatırlattı. Bu topluluğun üyelerinin ekseriyetini Kudüs'ün Yahudileştirilmesinin gerekliliğine inanan aşırı sağcı Yahudi yerleşimciler oluşturuyor.
    Filistinli uzman, Kudüs'ü Yahudi şehrine dönüştürecek uzun süreli bu projeden duyduğu endişeyi şu cümlelerle ifade etti: Bu gidişat, Filistinlilerin evlerini gasp ederek evler için sahte tapular oluşturmak, yasal takip yapmak ve bu evlerin sahiplerine eziyet etmekle ilerliyor.
   Abid, ayrıca şunları belirtti: Filistinlilere maddi ve manevi yardımlarla varlıkları güçlendirilmeli ve böylece bu yerleşim yeri inşası stratejisiyle mücadele edilmelidir. Aynı şekilde yapılan haksızlıkların yasal takibinden de gafil olunmamalıdır.
   Abid bu doğrultuda, Filistin Özerk Yönetimini bu konuyu bölgesel ve uluslararası mahkemelerde takibe ve uluslararası mahkemelere gerekli belgeleri sunmaya davet etti.
   Abid açıklamalarına şöyle devam etti: Maddi yardımların, varlıklarını sağlamlaştırabilmeleri için Kudüs belediyelerine ayrılması zaruridir, ama şu an Siyonistlere karşı direnebilmeleri ve bekaları için gerçek bir destek gözlemlenmiyor.
   Yerleşim alanı İnşası uzmanı, yerleşimci toplulukların Filistinlileri küçük alanlara mahkum edip sonrada eğitim, vergi ve vatandaşlık vermeme yollarıyla onlara baskı uyguladıklarına da değindi. Abid aynı şekilde Filistinlilere Kudüs’teki ayrım duvarından geçme izni vermeme, Siyonist yerleşimcilerin varlığının artması ve bölgenin demografik yapısıyla oynanmasını da topluluğun diğer eylemleri olarak açıkladı.
   Abid ayrıca şunları belirtti: İşgalciler Filistinlilerle özellikle de Kudüs şehrinde yaşayanlarla mücadele etmek için Amerika ve yandaş Arap ülkelerinin kararlarından faydalanıyor.
    Siyonistler Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yerleşim yeri inşalarını sadece bina dikmekle sınırlı tutmayacaklar, ayrıca okul, üniversite, sağlık ve sanayi merkezleri inşaatı, turizm projeleri ve hatta diğer yerleşkelere ulaşmak için caddeler yapmayı da kapsayan bir işgal projesini adım adım uygulayacaklar.  

kudusgunu.com

Yorumlar