İslami Cİhad ve FHKC'den Bennett Yorumu

Öte yandan İslami Cihad Hareketi Basın Sözcüsü Tarık Selmi, işgal devletinin, Filistin halkına karşı terör estirmenin yanı sıra hukuk tanımaz azgın politikalar sürdürmeyi sonlandırmayan bir askeri sistemle yönetildiğinin altını çizdi. 

Görüntülenme: 562 Tarih: 15 Haziran 2021 06:06
İslami Cİhad ve FHKC'den Bennett Yorumu

İslami Cihad Hareketi ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), Filistinli Araplar karşıtı söylemleriyle öne çıkan Naftali Bennett başkanlığındaki yeni koalisyon hükümetinin, Filistin davasını tasfiye etmeyi ilke edinen bir terör ve düşmanlık hükümeti olduğunu vurgularken, iktidarların değişmesiyle işgalci İsrail’in Filistinlilere yönelik yürüttüğü gayrimeşru politikaların değişmeyeceğine dikkat çekti.

İsrail’deki siyasi gelişmeler hakkında yayınladığı açıklamada FHKC, “Naftali Bennett ve Yair Lapid'in dönüşümlü olarak başkanlığını yapacağı yeni işgal hükümetinin kuruluşunun ilan edilmesi, sahada hiçbir şeyi değiştirmeyecek.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, muhalefet partilerinin üzerinde mutabık kaldığı anlaşma gereği yeni hükümetin ilk başbakanı olarak görev alacak Bennett’in, parti programı ve geleceğe dair hedeflerinde Binyamin Netanyahu ile aynı çizgide buluştuğu belirtilerek, koalisyon hükümetinin, Filistin topraklarını Yahudileştirme, yeni yasa dışı yerleşim birimlerini inşa etme ve sivillere karşı orantısız güç kullanma gibi işgal politikalarını sürdüreceği kaydedildi.

Siyonist İsrail’in siyasi sisteminin içinde bulunduğu stratejik açmazın gizlenemeyecek kadar derin olduğuna dikkat çeken FHKC, güvenoyu alan koalisyon hükümetinin de siyasi krizin ürünü olduğunu belirtti. 

 Öte yandan İslami Cihad Hareketi Basın Sözcüsü Tarık Selmi, işgal devletinin, Filistin halkına karşı terör estirmenin yanı sıra hukuk tanımaz azgın politikalar sürdürmeyi sonlandırmayan bir askeri sistemle yönetildiğinin altını çizdi.

Selmi, İsrail yönetimindeki hiçbir değişikliği önemsemediklerine ve bütün hükümetlerini işgal gücü olarak tanımladıklarına işaret etti.

İsrail Meclisi (Knesset), Yamina Partisi lideri aşırı sağcı Naftali Bennett başkanlığındaki yeni koalisyon hükümetine güvenoyu verdi.  120 sandalyeli İsrail Meclisinde yapılan oylamada koalisyon hükümeti, 59'a karşı 60 oy alarak kazandı. Böylece birçok Filistinlinin kanına giren azgın siyonist Netanyahu'nun 12 yıllık saltanatı sona erdi.

Muhalefet partilerinin vardığı anlaşmaya göre, Filistin ve Arap karşıtı söylemleriyle öne çıkan Bennett, yemin etmek suretiyle kurulacak koalisyon hükümetinin ilk başbakanı olacakken, koalisyon anlaşması gereğince Eylül 2023’te görev süresi dolacak. Daha sonra ise iki yıl süreyle merkez parti Yesh Atid'in lideri Yair Lapid başbakanlık koltuğuna oturacak.

Filistin Enformasyon Merkezi

Yorumlar